Hepinize merhaba arkadaşlar, windows 7 veya windows 8.1 çalıştıran bilgisayarlarımızın sağ köşesinde windows 10 ücretsiz yükseltme aracı yer almaktaydı. Nitekim windows 10 yükseltme aracına tıkladığımızda çeşitli windows 10 yükseltme hatası veya hataları ile karşı karşıya kalınıyordu. Bu yazımda sizlere, windows 10 yükseltme hatası ile ilgili yapılacakları elimden geldiğince yazarak yardımcı olmaya çalışacağım. İşe ilk olarak, hangi hata kodu hangi problemden kaynaklanıyor bunu öğrenerek başlayalım.

0x80073712 yükseltme hatası kodu

Windows 10 yükseltilmesinde ihtiyaç duyulan dosyanın zarar gördüğünü, eksik olduğunu ya da hiç bulunmadığını belirten koddur.

0x800F0923 yükseltme hatası kodu

Bu hata kodu ise bilgisayarınızda bir uygulamanın,yazılımın veya sürücünün windows 10 yükseltmesine uyumlu olmadığını belirten koddur. Genelde çok az kullanıcı bu sorun ile karşılaşır. Bilgisayarınızın tüm sürücülerinin güncel olduğuna dikkat ediniz.

0x800F0922 yükseltme hatası kodu

Bu hata kodunu alan kullanıcılar ise windows update sunucularına bağlantılarının olmadığını zamanda çıkmaktadır. Bir VPN bağlantısı veya yazılımı kullanıyorsanız kapatın ve normal bağlantı üzerinden windows 10 yükseltmesini tekrar deneyin. Bu hata kodunu bir diğer anlamı, sistem için ayrılmış bellekte windows yükseltmesi için yeterli alan bulunmadığı anlamına gelmektedir. (sistemde yer açmanız için farklı yazılımlara ihtiyaç duyabilirsiniz)

0x80200056 yükseltme hatası kodu

Bu hata kodu ise, windows 10 yükseltme sırasında bilgisayarınızı yanlışlıkla veya bilerek kapattığınızda meydana gelir. Bilgisayarınızı tekrar başlatın ve bilgisayarınızın prize takılı olduğuna emin olduktan sonra yükseltmeyi tekrar deneyin.

0xC1900208 – 0x4000C yükseltme hatası kodu

Bu hata kodu ise bilgisayarınızda yüklü bir programın yükseltmeye engel olduğunu belirtir.Yükseltmeye engel olabilecek programların nasıl kapatılacağını aşağıda belirttim.

0xC1900200 – 0x20008 hata kodunu ve 0xC1900202 – 0x20008 hata kodunu alanlar

Bu hata kodlarını alan kullanıcıların bilgisayarı windows 10 için belirtilen minimum sistem gereksinimlerini karşılayamadığı anlamına gelir.

0x80070070 – 0x50011 hata kodu
0x80070070 – 0x50012 hata kodu
0x80070070 – 0x60000 hata kodu

Yukarıda belirtilen hataları alan kullanıcıların bilgisayarlarında ise yeterli alan olmadığını ve bir kaç şeyi (uygulama-yazılım-oyun vb…) silmeniz gerektiğini belirtir.

” Güncellemeler tamamlanamadı. Değişiklikler geri alınıyor. Bilgisayarınızı kapatmayın. “

yukarıda tırnak içerisinde belirtilen bir hata alıyorsanız bu genel bir hatadır ve bir kodu olmak zorundadır. Eğer bu hatadan başka ekranda hiç bir kod ve benzeri hata kodu bulunmuyorsa, bilgisayarınız açıldığında güncelleme geçmişini görüntüleyerek bu hataya sebep olan kodu bulabilirsiniz.

WİNDOWS 10 YÜKSELTME HATASI KESİN ÇÖZÜM 2 YÖNTEM

1.windows 10 yükseltme hatası kesin çözüm

Bir çok kullanıcı yukarıda belirtilen hata kodlarını almaktadır. Bilgisayarınızda bulunan sürücülerin güncel olduğuna eminseniz her şey yolundaysa veya yükseltmeye engel olan programları bilmiyorsanız aşağıdaki vermiş olduğum sıralamayı yapmanızı isteyeceğim sizden. Aşağıdaki sıralamada bulunan işlem sorunları %80 oranında çözmektedir.

-İlk olarak çalıştır (RUN) komut penceresini açalım. (windows+R kısayol tuşu)

 • Komut penceresine msconfig yazıp enter basınız.
 • Hizmetler” sekmesine tıklayıp en altta bulunan “Tüm Microsoft hizmetlerini gizle” kutucuğunu işaretleyiniz.
 • Geriye kalanların tümünü işaretleyip “Tümünü Devre Dışı Bırak” tıklayınız.
 • Hizmetler” sekmesinin yanında bulunan “Başlatma” sekmesine tıklayınız
 • Microsoft ürünleri dışındaki tüm programları (Antivirüs dahil) devre dışı bırakınız. Uygula/Tamam deyip onayladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Windows 10 yükseltmeyi yeniden başlatın.

Sorununuz %80 oranında çözülmesi gerekiyor. Eğer Windows 10 yükseltme hatası almaya devam ediyorsanız.

2.windows 10 yükseltme hatası kesin çözüm

İlk yöntemde yine hatayla karşılaştıysanız hemen üzülmeyin, sorununuzu %99 oranında çözecek bir diğer uygulama olan windows 10 medya oluşturma aracı ile bu sorunu halletmiş olacaksınız.

Evet, windows 10 medya oluşturma aracını, kullanıcılar yükseltme sorunlarıyla sık sık karşılaştığı için Microsoft bu duruma el atmak için windows 10 medya oluşturma aracını çıkartmıştır. Buradan windows 10 medya oluşturma aracını indiriniz. Linkini vermiş olduğum Microsoft un resmi adresinden yönergeleri izleyerek dvd/ flash belleğe dosyayı iso olarak yazdırabilir veya yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Bence en garanti yöntemi format atmaktır. Windows 10 medya oluşturma aracı ile yönergeleri izleyerek dosyayı iso olarak yazdırıp direkt format atmanız garanti olacaktır.

2 cevaplar
 1. tunca toker
  tunca toker says:

  Google programlarını (mail vs) bilgisayarıma yüklemek istediğimde şifreyi kabul ediyor ancak işlem sürerken Hata 0 x8000000b. kodunu veriyor ve yükleme tamamlanmıyor. sorunu nasıl çözebilirim?

  Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir