Web tasarım ve Seo Çalışmaları #2

Herkese merhaba, daha önceki web tasarım ve sanal kimlik adlı yazımın ikinci bölümüne hoşgeldiniz. Bildiğiniz üzere ilk yazımda web tasarım ve sanal kimlik hakkında bilgi vermiş, web sitelerinin ne kadar önem arz ettiğini vurgulamıştım. Bu yazımda ise web tasarımın olmazsa olmaz kolu seo hakkında kısa bilgiler paylaşacağım.

Web tasarımın harmanlanıp web sitesi haline gelmesinden sonra ki süreçte seo olmadan olur mu hiç. Web tasarım varsa seo da olması gerekmektedir. Bir siteyi ayakta tutan en önemli gizli etken seo çalışmalarıdır.

Temeli Çürük Bina Çökmeye Mahkumdur.

Nasıl ki koca bir binayı ayakta tutan beton direklerse, web sitesini ayakta tutan şeyde tam olarak seo çalışmasıdır. Seo çalışması, sitenizi arama motorlarına dahi iyi tanıtarak, aramalardaki listede ilk sıralarda yer almanızı sağlamaktadır.

İlk sıralarda yer almanız, yeni müşteri kazanımları ve yeni işler demektir. Seo çalışmaları yapılmamış bir web sitesi arama motorları tarafından çok ciddiye alınmayacaktır. Alt yapısı olmayan bir web sitesinin başarı oranı maksimum %25 dir. Seo Çalışması yapılmış bir web sitesinin olumlu geri dönüşüm oranı ise %90 ve üzeridir.  Böyle büyük bir yüzdeye sahip olmanın avantajları ise kazanılan müşteri dönüşleri ile görülmektedir.

Daha önce ki yazılarımda da bahsettiğim üzere seo yalnızca üç-beş koddan ibaret değildir. Seo çalışması onlarca işlemin devamlı olarak kontrollü bir halde yürütülen rutin kontrollerin neticesidir. ⇓

Onlarca işlemden bahsi geçen örnekler; Backlinkler, descriptionlar, rss çekicileri, metalar, xml, site haritaları, haritaların Google,Yandex,Bing,Yahoo,Ask vb. arama motorlarına kayıtları ve tümünün webmaster kullanımları, organik tekil ziyaretçi çekimleri için kullanılan anahtar kelimeleri, kullanıcılar için odak anahtar kelimeleri, resim ve verilen alt etiketlerinin kullanımı, search listesinin en çok aranan kelimeleri araştırarak o yönde bir ilerleme raporunun oluşturulması, webmaster index yönetimi, tüm arama motorlarının optimizasyon çalışmaları, başlıklar ve metalar, ayraçlar ve açıklamalar, yerli yabancı site verileri ve takip kodlamaları, yönlendirmeler ve dmoz kaydı gibi bir çok işlemin rutin olarak kontrol edilmesidir.

Bana web sitesi yapmam için teklif verdiklerinde “seo çalışması istiyormusunuz” diye sorduğum zaman “istemiyoruz” veya “gerek yok bizi bilen biliyor” gibi olumsuz cevaplar almaktayım. Seo çalışmasının web sitelerine olan katkılarını bilmiyorlar.

Adını 3b kanunu koyduğum “bizi bilen biliyor” kanunun web sitesinde seo olmadan hiç bir anlam ifade etmediğini rahatça söyleyebilirim. 3b kanunu yalnızca seo olduğunda kullanılabilecek bir kanundur.

Web sitesinin amacı sizi bilenlerle değil bilmeyenlerle tanıştırmaktır. Web sitesinin amacı milyonlarca kişiye ulaşmanız içindir. Web sitesinin amacı milyonlarca kişiye ulaşıp firmanızı tanıtmak ve doğru kişilerle iletişim halinde olmaktır. Web sitesinin amacı hedef kitleye ulaşıp ürünlerinizi veya markanızı tanıtmakır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir