Web Tasarım Fiyatları

Web tasarım fiyatları bir çok yazılımsal etkene ve firmalara göre değişkenlik gösterebilir. Genel olarak piyasada güncel web tasarım fiyatları 1.500 ₺ – 5.000 ₺ arasındadır. Özgün veya özel istek web tasarımlar 30.000 ₺ ve üzeri ücret seviyelerine ulaşmaktadır. Web site tasarım ücretlerini etkileyen faktörlerin başında, php, html, css, java, c#, kullanılan platform ve benzeri yazılım özellikleri bulunmaktadır. Lakin bunların tümü buzdağının sadece görünen yüzüdür.

Firmalar çok güzel web tasarım yapabilirler fakat burada önemli olan husus, müşterinin yaptığı yatırımın karşılığını alabilmesidir.

Technozede

Web Tasarım Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Web tasarım fiyatlarını belirleyen önemli faktörler vardır. Bunları sıralamadan önce firmasına veya şahsına web sitesi yaptıracak olan kişi ne istediğini bilmelidir. Firmasını yansıtacak renk, içerik ve detaylar hazır olmalıdır. Web tasarım fiyatlarını belirleyen faktörlere geldiğimizde aşağıda sıralamış olduğum liste, fiyatlar üzerinde önemli rol oynamaktadır.

 • Alan adı (Domain)
 • Hosting (Server vb.)
 • Sitenin yazılım dili veya platformu
 • Responsive (mobil uyumluluk)
 • Özgün tasarım
 • İsteğe göre tasarım
 • Site içi eklenti veya paketler
 • SEO (Arama Motoru Optimizasyon)
 • Veritabanı
 • Kurumsal kimlik (Logo ve benzeri tasarımlar)
 • SSL sertifikası ve benzeri güvenlik önlemleri

Sıralı halde belirtmiş olduğum maddeler, web tasarım ücretlerinde önemli faktörlerdir.

Web Tasarım Fiyatları Tablosu

Bir çok firma web tasarım fiyatı belirlerken genellikle, müşterinin ihtiyaçlarını karşılayacak yazılım ve eklenti ile fiyat çıkarır. Müşterinin bu konudaki bilgi eksikliği neticesinde bunu suistimal eden firmalar ve şahıslarda bulunmaktadır. Güncel olarak firmaların ortalama web tasarım fiyatlarını sizler için bir tablo haline getirerek paylaşmak istiyorum.

Basic Web Tasarım Fiyatı1.500 ₺ Başlayan Fiyatlar
CMS Web Tasarım Fiyatı3.000 ₺ Başlayan Fiyatlar
Profesyonel Web Tasarım Fiyatı5.000 ₺ Başlayan Fiyatlar
Özgün Web Tasarım Fiyatı10.000 ₺ Başlayan Fiyatlar
web tasarım fiyatları

Genel olarak piyasada bulunan web tasarım fiyatları yukarıda belirtildiği gibidir. Bu fiyatları oluşturan şeylerden birincisi modül veya eklentilerdir. İhtiyaçlarınıza yönelik ya da yazılımsal etkene dayalı olarak fiyatlar güncellenebilmektedir. Piyasada bulunan firmaların bir çoğu, boş paket olarak adlandırdığımız standart bir web sitesi için 1.500 ₺ – 2.000 ₺ fiyat çıkartmaktadır. Canlı destek, whatsapp, sepet sistemi, dil seçeneği, iletişim formu gibi özelliklerin her biri için ekstra ücret talep etmektedir. Bu işi hakkıyla yapan her bir freelancer veya web tasarım firmalarına selam olsun. Web tasarım fiyatlarında en büyük pay responsive yani mobil uyumlu tasarımlarındır. Ekrana göre şekil alabilen tasarımlar her zaman hatta daima öndedir.

Site içeriği, SEO yapılandırması, mobil uyumu, sayfa sayısı gibi kriterlerde web tasarım fiyatlarında başrol oynamaktadır. Firmanızın veya şahsınızın internet sitesi için yapacağı yatırım bu yönde oldukça önem arz etmektedir. Firmanızın gelenek ve çizgilerine uygun, sizi yansıtacak veya firmanızı öne çıkaracak tasarımlar sizleri rakiplerinizden her zaman bir adım önde tutacaktır.

Responsive Web Tasarım Fiyatları
Responsive Web Tasarım Fiyatları

Mobil Uyumlu Web Tasarım Fiyatları

Kullanıcılar tarafından mobil uyumlu sitelerde, diğer sitelere oranla daha fazla zaman geçiriliyor. Mobil uyumlu siteler, mobil uyumlu olmayan sitelere göre her bakımdan çok daha avantajlıdır. Ekrana göre şekil alabilen (responsive) web sitelerin günümüzdeki değeri oldukça büyüktür. Hatta Google istatistiklerine göre her 10 kişiden en az 6 kişi mobil cihazlardan arama yapıyor. Dolayısıyla bu değerlerde, mobil uyumlu olan sitelerin fiyatını etkilemektedir. İçerisinde bulunduğumuz şartlar dolayısıyla bilgisayarlar artık iş ve oyun için evlerimizde veya iş yerlerimizde bulunmaktadır. Web tasarım yaptıracak olan kişilerin öncelikle sitenin mobil uyumlu olup olmadığını göz önünde bulundurmalıdır. Responsive web tasarım fiyatları düz bir internet sitesine göre yüksektir.

CMS Web Tasarım Fiyatları

Doğru bilinen yanlışlar arasında CMS yani içerik yönetim sistemlerine hazır web tasarım diyenler var. Hazır diye belirtilen bu sistemler aslında hazır olmayan sistemlerdir. Bir çok teferruatı ve detayları bulunan CMS platformları hazır site değildir. Bu platformlar sadece içerik yönetim sistemleridir. Sitenin kurulumu, içeriği veya temanın özelleştirilmesi hatta yazılım bilgisine kadar bir çok faktör vardır. Bu tür platformlara hazır site demek bir çok yazılımcı ve tasarımcıya hakaret etmekle eşdeğerdir. CMS web tasarım fiyatları ve popüler olan içerik yönetim sistemlerini kısaca sıralamak gerekirse;

WordPress

Her dört web sitesinden biri wordpress tabanlı web siteleri kullanmaktadır. Hatta internet dünyasının yaklaşık %40 gibi bir oranını yani pastanın büyük bölümünü wordpress siteler oluşturur. Dünyanın en büyük şirketleri ve tanınmış markaları da bu sistemi tercih etmektedir. Açık kaynak tabanlı bir yapıda olduğu için ihtiyaca yönelik tüm özelleştirmelerde yapılmaktadır. Aslında hazır diye bahsettiğiniz bu sistemde düzinelerce hatta binlerce ücretli/ücretsiz eklentiler ve temalar vardır. Eklentilerin ihtiyacınızı karşılayamadığı yerde, açık kaynak kodlu olduğu için müdahale edilerek özelleştirilebilir olması büyük bir artıdır. Tabi ki bu konuda yazılım dili özellikle de php bilmeniz gerekmektedir. Hiç bir şey bilmiyorsanız bile eklentiler ile bir web sitesi sahibi olabilirsiniz.

WordPress Web Tasarım Fiyatları ve Yanlış Yönlendirmeler

Konu wordpress web tasarım fiyatlarına gelince işin rengi biraz değişiyor. Her şey anlattığımız kadar basit olmasa da bu sistemleri geliştirip profesyonel olarak hizmet sağlayan webmasterlar vardır. Sıfırdan tema veya eklenti yazıp onu geliştirmek çok büyük ve zahmetli bir iştir. WordPress ile yazılım ve tasarım bilmeden istediğiniz bir web sitesine sahip olamazsınız. Kolay gibi görünen bu sistemin içerisinde site haritaları, uzantıları, tasarımı, seosu, kalıcı bağlantıları, güvenlik duvarları, temanın veya eklentilerin yazılım ile özelleştirilmesi gibi sayabileceğim kalifiyeli bir çok dalı vardır. Çok net bir ifadeyle söylemem gerekirse bu sisteme hazır diyenler yazılım ve kodlama bilmeyenlerdir. Hiç bir şey bilmeden sürükle bırak yöntemiyle 2.000 ₺ karşılığında web tasarım yaptığını zanneden sözde firmalar ve şahıslar bulunmaktadır. Bu şekilde yapılan bir web sitesinin platformu ne olursa olsun size hiç bir katkı sağlamayacaktır.

WordPress hazır site değildir! Bir içerik yönetim sistemidir.

Technozede

Hatta ve hatta 20.000 ₺ karşılığında sıfırdan kodlanarak yapılan özgün bir web tasarımın hiç bir şey bilmeyen müşteriye teslim edildiğini düşünün. Site ile ilgilenen birisinin olmadığı ve ürünleri müşterinin gireceğini hayal edin. Google de reklamı yoksa parasını çöpe atmış demektir. Önemli olan hangi sistemi kullanacağınızdan ziyade nasıl kullanacağınızı bilmenizdir.

WordPress tabanlı web tasarım fiyatları ne kadar olmalı diye soruyorsanız aslında cevabı yukarıda vermiştim. Kullanılan sistemden ziyade sitenin içeriği ve son kullanıcı dostu olmasıdır. Web tasarım fiyatı 20.000 ₺ olan sitenin kalitesi, 2.000 ₺ yapılan wordpress sitesi kadar değerli olmayabilir. 15.000 ₺ – 20.000 ₺ para verip bu duruma düşmüş olan müşterilerimiz mevcuttur. Sırf bu konu üzerine çok detaylı bir makale yazacağız.

Drupal

Drupal, WordPress kadar ün yapmamış olsa da ama bir o kadar onun kadar kullanışlı bir içerik yönetim sistemidir. Yine kendi mağazasında ücretli/ücretsiz bir çok tema ve eklenti barındırır. Drupal web tasarım fiyatları sitenin içeriğine ve ihtiyaçlarınıza göre belirlenmektedir.

Joomla

Dünyada pek çok firma tarafından tercih edilen bir içerik yönetim sistemidir. Php, MySQL ile geliştirilmiş kullanışlı bir platformdur. Joomla web tasarım fiyatları yine ihtiyacınıza yönelik veya site içeriğine odaklı ve tasarıma dayalı olarak belirlenmektedir.

Opencart

Opencart, çevrimiçi alışveriş bir diğer deyişle e-ticaret sitelerini oluşturan bir içerik yönetim sistemidir. Hemen hemen tüm para birimlerini destekler. Az bir html bilgisi ile siteyi özelleştirmenize olanak sağlar. Opencart Diğer açık kaynaklı sistemlere göre daha çok online alışveriş için tercih edilir. İçeriğinde ürünlerinize dair bir çok fonksiyonu bulunmaktadır. Opencart web tasarım fiyatları içeriğinize bağlı olarak değişmektedir. Opencart web tasarım fiyatları diğer içerik yönetim sistemlerine kıyasla maliyetlidir. Sisteminin içerisinde özel yazılım modül ve eklentiler vardır. Bu yazılım ve eklentiler ile siteler özelleştirilebilir hale gelmektedir. Dolayısıyla Opencart web tasarım fiyatları hakkında net bir şey söylemek yanlış olur.

Magento

Magento tam anlamıyla müşterilerine gelişmiş bir e-ticaret sistemi sunar. B2B ve B2C çevrimiçi satış platformudur. İnternet dünyasında yaklaşık 300.000 firma/şahıs tarafından kullanılmaktadır. 2008 yılında kullanılmaya başlanmış, sürekli olarak geliştirilmiş bir sistemdir. Çok özel yazılımlarla donatılan bu sistemin adını ilerde oldukça fazla duyacağız. Magento web tasarım fiyatları diğer içerik yönetim sistemlerine göre pahalı ve sürekli bakıma ihtiyaç duyulan bir sistemdir.

Hazır Web Tasarım Fiyatları

Yukarıda başlıklar halinde belirtmiş olduğum sistemler hazır site değildir. Bunlar içerik yönetim sistemleridir. Hazır site diye piyasada bulunan veya doğru diye bildiğiniz hazır web tasarımları maddeler halinde belirttiğim sistemler değildir. Firmaların server panellerinde bulunan demo sitelerdir. Bu tür siteler hazır görsellerden oluşturulmuş, sürükle bırak mantığının yer aldığı sistemlerdir. Bu tür sitelerde detaylandırma, özelleştirme, seo ve benzeri tüm istekler ekstra maliyetli olmakla beraber bir işe yaradığı görülmemiş sistemlerdir. Hazır web tasarım fiyatları olarak size sunulan rakamlara lütfen itibar etmeyiniz.

Ucuz Web Tasarım Fiyatları

Başlıkta okuduğunuz gibi ucuz web tasarım fiyatları veren yani 300 ₺ den başlayan fiyatlarla müşterilerine sunan komik firmalar var. Buradan web tasarım yaptırmak isteyen herkese bir çağrım var. Lütfen bu çağrıyı dikkate alın. 300 ₺ gibi komik rakamlara web sitesi yapan firmalar, firma değildir. Ucuza web tasarım yaptıracağım derken paranızdan olmayın. Kampanya adı altında verilen bu tür web tasarım fiyatları ve ürünleri size hiç bir katkısı olmadığı gibi marka isminizi de kara listeye sokabilir.

Müşteri desteği : Ucuz web tasarım yaptıran kişiler, web sitesini yapan kişilere veya müşteri desteğine ulaşamazlar. Müşteri hizmetlerine ulaşsalar dahi tüm sorularının karşılığı maddiyat olarak müşteriye geri dönecektir.

Site İçeriği : Genellikle ucuz web tasarım fiyatları veren ve yapan firmalar kopyala/yapıştır mantığı ile bir siteyi 10 dan fazla müşteriye kullandırabilirler. Bu tür siteler Google tarafından spam olarak algılanır veya blacklist dediğimiz kara listeye alınır.

Kararlılık : Sitenizin sürekli yayında olup veya olmayacağı belli değildir. Kararlı bir şekilde 7/24 ulaşılabilir olması gerekmektedir. Bu konuda sorun yaşayan veya sonradan bizi tercih etmiş olan müşterilerimizden edindiğimiz bilgilere göre üç günde bir ara veriyorlarmış. :)

Güvenlik : Admin paneli veya kullanıcı şifreleri konusunda güvenlik zafiyeti yaşayıp mağdur olabilirsiniz.

Sonuç : Sonuç olarak daha fazla ayrıntıya değinmek ya da detaylandırmaya çalışmak buraya sayfa sayfa yazı yazmamız demek. Kısaca bu ve buna benzer sorunlar yaşamak istemiyorsanız, işi ehline verip kaliteli sonuçlar alabilirsiniz.

Kasaplar Web Tasarım Yapamaz!

Bir kasap web tasarım fiyatları veya yazılım hakkında bilgi veremez, vermemeli. Neden mi ? Günümüzde kasaplık yapan hatta et reyonuna “web tasarım yapılır” diye afiş asanı bile gördük. Eskiden “ehliyeti kasaptan mı aldın” sözünün yerini günümüzde “web tasarımı kasap mı yaptı” sözü almıştır. Her ne kadar trajikomik bir durum olsa da acı ama gerçek demekten başka bir sözümüz kalmıyor. Profesyonel web tasarım yapan kişi ve kurumların yerini hiç bir şey dolduramaz. İşine ve kendisine saygısı olan bir birey olarak, iş ehline verilmelidir diyorum. Web tasarım alanı üzerine okumuş ve kendisini geliştiren bir çok arkadaşımızın açıkta kalması bizleri üzüyor. Bu konuda biraz daha hassasiyetli ve hakkaniyetli olarak herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Son olarak piyasada bulunan web tasarım fiyatları hakkında 300₺-500₺ web tasarım yapanlara itibar etmemenizi öneriyorum.

Technozede Web Tasarım Fiyatları

Technozede web tasarım olarak, kurumsal veya şahıs web sitesi yaptırmak isteyen müşterilerimiz için 1.500 ₺ başlangıç fiyatı vardır. Firma ihtiyaçlarına göre kullanılan ekstra eklenti veya hizmetler ek ücrete tabidir. Mobil uyumlu standart bir kurumsal web tasarım ya da şahıs internet sitelerine sadece 1.500 ₺ ödeyerek sahip olabilirsiniz. Üstelik Google ve diğer arama motorlarına kayıt, tarafımızca ücretsiz yapılmaktadır. Technozede’de web tasarım fiyatları müşteriye göre değil, ihtiyaca göre belirlenmektedir.

Başlangıç paketi içeriğinde;

 • Alan adı
 • Hosting
 • Mobil uyumlu tasarım
 • SSL Sertifikası
 • Firmanızın renklerini yansıtan tasarımlar
 • Güvenli, etkili, çarpıcı, kaliteli
 • Güncellenebilir, yenilikçi
 • Anasayfa, hakkımızda, galeri, referanslar, iletişim sayfaları
 • Site uzantılı mail adresi
 • Site haritası
 • Temel SEO
 • İletişim formu
 • Teklif al formu
 • WhatsApp canlı destek butonu

Yukarıdaki özelliklere hatta 1.500 ₺ gibi bir rakamla sahip olabilirsiniz. Kurumsal kimlik, (logo, kartvizit, antetli vb.) ileri düzey seo, özgün tasarım, google ads, özel tasarım, e-ticaret, grafik tasarım, sosyal medya, ürün çekimi, benzeri özel işlem veya projeleriniz için bizimle iletişime geçebilir, detaylı bilgi alabilirsiniz.

Web Tasarım Fiyatları
Web Tasarım Fiyatları

Kapanış ve Sonuç

Güncel web tasarım fiyatları ve önemli web tasarım bilgileri hakkında detaylı bir makale yazmaya çalıştık. Biz yazarken sıkılmadık umarım siz okurken sıkılmamışsınızdır. Genelde bu kadar uzun yazılar hep üstünkörü okunup geçilir ama elimizden geldiğince detaylara yer vermeye çalıştık. Web tasarım fiyatları başlığı altında burada atladığım veya yazım hatası yaptığım bir bölüm olduysa affedin. Eğer bir web sitesi sahibi olmak, veya evden sanal satış yaparak ek gelirlerinizi artırmak hatta bir blog sahibi olup makale yazarak para kazanmak isteyebilirsiniz. Bunların dışında hayalini kurduğunuz projeleriniz varsa eğer sizlere yardımcı olmak isteriz. Sektör ayırmadan yıllardır web tasarım yapan birisi olarak; Büyük plazalardan çıkıp esnaf dükkanlarına giriyoruz. Amacımız işletmenizi büyütmek size maksimum fayda sağlayabilmektir. Kimseyi ve hayallerini küçümsemeden kendimize müşteriden ziyade dost biriktiriyoruz.

Hayalleri Olmayan İnsanlar, Hayalleri Olan İnsanlar İçin Yaşarlar.

Jim Rohn