Herkes SEO Uzmanı Olamaz

,
herkes seo uzmanı olamaz

Daha önce “herkes SEO uzmanı olamaz” isimli bir makale paylaşmıştık. Paylaştığımız makale, hedeflediğimiz Google aramalarında ilk sayfanın ilk sırasında bulunuyordu. Technnozede sitemizi revizyona soktuğumuz için, önceden yaptığımız tüm paylaşımları kaldırdık. Şimdi tekrardan “herkes SEO uzmanı olamaz” demenin zamanı geldi. Bu paylaşımımızın içeriğinde bilgi, ironi, iğneleme, bir takım serzeniş ve trajikomik durumlardan bahsettik. Herkesin, neden SEO uzmanı olamayacağını anlatmadan önce, SEO nedir ve nasıl kullanılır gibi temellerden bahsedeceğiz.

SEO Nedir Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce SEO nedir ve nasıl yapılır bunu bilmek gerekir. SEO, (Search Engine Optimization) arama motoru optimizasyonudur. Yapılan aramalarda, sitenizin içeriğini, bulunabilirliğini ve sıralamada rakiplerinizden yukarıda olmanızı sağlayan tüm çalışmalar SEO’ya dahildir.

Örneğin; Bir yemek restoranı veya müşterilerinize sipariş üzerine toplu yemek servisi sağladığınız bir iş yerinizin olduğunu varsayalım. Ürünlerinizi ise kapalı paketli bir halde müşterilerinize ulaştırmanız gerekiyor. Öncelikle bu siparişleri alabilmek için internet sitenizin bulunabilir olması gerekmektedir. Bunun için yapılacak ilk iş analizdir. Yaptığınız iş, verdiğiniz hizmet, web sitenizin durumu ve varsa rakiplerinizin web site analizleri tamamlandıktan sonra ortaya çıkan sonuçlara göre web sitenize müdahale edilir.

Yapılan analiz sonucunda ortaya çıkan anahtar kelimeler ile web sitenize gerekli müdahaleler yapılarak, arama sonuçlarında daha iyi bir konumda yer almanız beklenir.

Kullanılan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Araçları Nelerdir?

SEO yapabilmek için birden fazla yol vardır. Bunlardan sadece en bilinen ve basit yöntemleri olan araçlardan bahsedeceğiz. Ücretli ve ücretsiz iki ana dalda inceleyeceğimiz bu araçlar oldukça etkili ve doğru kullanımda başarılı sonuçlar vermektedir. Şimdi gelin hep birlikte ücretli ve ücretsiz SEO araçları nelerdir göz atalım.

Ücretsiz SEO Araçları

 • Google Search Console
  • Google’ın ücretsiz olarak kullanıma sunduğu, doğru kullanımda oldukça etkili olan bir arama motoru optimizasyonu uygulamasıdır. XML site haritalarınızı gönderebileceğiniz, URL denetimi yapabileceğiniz, sitenizin mobil uyumunu kontrol edebileceğiniz, kapsam ve arama performanslarına bakabileceğiniz bir çok seçeneği mevcuttur. Google’a sitenizin varlığını hissettirebileceğiniz ilk araç, Google Search Console aracıdır. Burada yaptığınız değişiklikler sadece Google aramalarını etkilemektedir. Yandex, Bing, Yahoo gibi arama motorları için tıpkı Google’da olduğu gibi gerekli araçlar kullanılmalıdır. İnternette arama yapanların %65’den fazlası Google arama motoru kullanmaktadır. Dolayısıyla Google, pazarın lideri konumundadır.
 • Yandex Webmaster Tools
  • Aynı Google gibi üç aşağı beş yukarı Yandex arama motoru için çeşitli optimizasyon araçlarına sahiptir. Yandex arama motorunda ve servislerinde sitenizin varlığını ve görünürlüğünü, Yandex Webmaster Tools araçlarını kullanarak sağlayabilirsiniz.
 • Bing Webmaster Tools
  • Bing arama motorunun yanı sıra Yahoo arama motoru ve hizmetleri de dünyanın en ünlü Microsoft şirketine aittir. Bing Webmaster Tools aracında yaptığınız iyileştirme ve değişiklikler hem Bing hem de Yahoo arama motorunda etki gösterecektir. Sitenizin Bing ve Yahoo arama motorunda bulunabilirliğini sağlamak ve üst sıralarda yer almak istiyorsanız bu aracı kullanmanız gerekecek.

Ücretli SEO Araçları

 • Semrush
  • Domain ve anahtar kelimeler üzerine detaylı analiz yapan ve sonuçlarını size mümkün olduğunca açıklayan ücretli bir SEO aracıdır. Web sitenizin trafiğini artırmak ve potansiyelli müşteriler bulmanıza oldukça yardımcı olan Semrush aracının, aylık ve yıllık olarak yapabileceğiniz ödemeleri dolar cinsindendir. Günümüzde aylık başlangıç fiyatı 120$ dolar olarak belirlenmiştir. Yıllık aboneliklerde indirim söz konusu olmaktadır.
 • Ahrefs
  • Güçlü filtreleme ve analiz yetenekleriyle neredeyse piyasadaki en güçlü SEO araçlarından bir tanesidir. Ahrefs ücretli bir SEO aracıdır. Aylık veya yıllık ödeme planları mevcuttur. Yıllık ödemelerde 2 ay ücretsiz kullanım avantajı verilmektedir. Aylık kullanımlarda 99$ dolardan başlayan fiyatlarla kullanıcılarına hizmet vermektedir.,
 • Majestic
  • Olması gereken önemli SEO araçları ile doludur. Etkili ve detaylı analizlere sahiptir. Ahrefs ve Semrush kadar pahalı değildir. 50$ gibi bir başlangıç fiyatı vardır.
 • Ubersuggest
  • Benim önerdiğim ve diğer ücretli SEO programlarına nazaran daha uygun fiyatı bulunan hatta “ömür boyu” seçeneği ile bir kez satın aldığınız taktirde bir daha ücret ödemeyeceğiniz harika özelliklerin bulunduğu SEO aracı. Sürekli kendini yeniliklere karşı geliştirir ve rakiplerinden asla geride kalmaz. Detaylı analiz sonuçları ile size en doğru bilgiyi ileterek, web sitenizde yapmanız gereken değişiklikleri ve hataları gösterir. Anahtar kelime analizi, rakip analizi, site hızı, mobil uyum kontrolü, backlink ve site içi link yapılanması, trafik ve daha bir çok analiz seçeneği ile oldukça başarılı bir programdır.

Kabaca ücretli ve ücretsiz SEO araçlarını hızlı bir şekilde sizlere sunmak istedim. Bunların dışında bir çok ücretli ve ücretsiz SEO uygulaması ve araçları bulunmaktadır.

Resmi SEO Uzmanlık Belgesi Var Mı?

Google veya başka büyük bir arama motoruna sahip firmaların resmi olarak SEO uzmanlık kursu veya belgesi yoktur. Ülkemizde resmi olarak, Google başta olmak üzere SEO uzmanlık belgesi veren dünya çapında bir firma bulunmamaktadır. Google üzerinden konuşacak olursak, kendini ve arama motoru örümceklerini sürekli geliştiren ve yenileyen bir sistem üzerine alınmış sabit bir belgeyle kalmak mantıklı gelmiyor değil mi?

Herkes SEO Uzmanı Olabilir Mi?

Ülkemizde bu işi ticarete dökmüş nice özel sektörler bulunmaktadır. Kurslarına kayıt olan herkes SEO uzmanı oluyor. Üstünkörü gelişigüzel SEO dersleri anlatılan kurslara para veren herkes SEO uzmanlık belgesi alabiliyor. Komik değil mi? Evet evet oldukça komik.

Hatta ve hatta iş öyle bir boyuta ulaşmış ki online olarak veya pdf dosyalarını bilgisayarlarına indirip okuyan herkes SEO uzmanı olmuş. Bakkalcı Necati abi, manav Hayri amca ve niceleri Google’dan belge aldıklarını ve SEO uzmanı olduklarını zannediyor.

Google gibi kendini kanıtlamış ve bugün milyarlarca kullanıcısı tarafından her saniye ziyaret edilen bir yapı sizce sabit kalabilir mi yahu! Arka planda çalışanların sürekli olarak geliştirdiği arama motoru örümcekleri ve yapay zekasıyla hiç durmadan gelişen bir yapıya verilen bu tür belgeler sahtekarlıktır!

3 Aylık Kurslar İle SEO Uzmanı Olunmaz!

Aslında bu serzenişlerimizin hedefinde kurs alanlardan ziyade verenler var. Her şeyden önce işin içinden gelmeniz gerekiyor. İnternet üzerinden veya bilgisayarınıza indirdiğiniz 3-5 sayfalık bir pdf dosyasını okuyarak SEO uzmanı olamazsınız. 3 Aylık bir SEO kursu ile arama motorlarının ancak çalışma prensiplerini anlayabilirsiniz. Eğer bilgiye aç biriyseniz daha fazla araştırma yaparak, sağdan soldan duyduklarınız veya okuduklarınız ile bir süre sonra kafanız daha da karışacaktır.

Video izleyerek veya kitap okuyarak bir bina dikebilir misiniz?

Hadi diktiniz diyelim. Bu işin birde ince işçiliği var değil mi? Elektrik tesisatı, su tesisatı, fayans vs… Yani demem o ki, SEO uzmanı olacağım diye paranızı çöpe atmayın.

Aslında Bu Bir Serzenişti

2016 Yılında yayınladığımız bir yazı ile bu işi itibarsızlaştıranlara bir tepki vermek istemiştik. Technozede sitemizi revizyona sokmaya karar verince yazımızı da yayından kaldırmak durumunda kaldık.

Herkes Seo Uzmanı Olamaz
Herkes SEO Uzmanı Olamaz

SEO uzmanlık belgesi adı altında online dersler ve sözde sertifikalar verenlere bu şekilde bir tepki vermek istedik. Verdiğimiz tepki gayet başarılı oldu ve bir çok kesimin dikkatini bir hayli çekmişti.

Peki SEO Uzmanı Nasıl Olunur?

Bu işi hakkıyla yapanlara hiç bir sözümüz olamaz. Hatta selam ederiz. Ülkemizde SEO eğitimi veren her kurum ve kuruluş elbette yetersiz değildir. Firma ve kişi ismi paylaşamayacağımız kaliteli işlere imza atan başarılı SEO kuruluşları ve eğitmenleri mevcuttur. Güvenilir referanslara sahip, yenilikçi ve kendini sürekli geliştiren sistemlere duyarlı olarak pozitif işlere sahip firmaları tercih etmeniz sizin faydanıza olacaktır. Özel olarak alacağınız eğitim ve dersler sizin temelinizi oluşturacaktır.

Sertifika Sahibi Olmanız Sizi SEO Uzmanı Yapmaz

SEO eğitimlerinizin akabinde alacağınız sertifika ve belgeler sizi SEO uzmanı yapmaz. Arama motorlarının yeniliklerini, gelişimlerini, değişikliklerini ve blog sayfalarını sürekli olarak takip etmeniz gerekir.

Basit bir örnek vermek gerekirse; Eğitim aldığınız kursta size meta etiketlerinden bahsetmişlerdir. Eğitim aldığınız dönemde bir meta etiketi olan “Keywords” kullanımı artık Google tarafından kullanılmıyor. 2009 Yılından itibaren Google, meta keywords kullanımını arama kriterlerinden kaldırdı. Google arama motoru örümcekleri 2009 yılından beri keywords kullanımını önemsemiyor hatta yanlış kullanımda sayfayı spam olarak algılıyor. Dolayısıyla eğitim aldığınız dönemde kalmamanız gerekiyor. Google’ın resmi açıklamasını ve diğer açıklamalarını buraya tıklayarak takip edebilirsiniz.

Yenilikleri Takip Etmeniz Sizi SEO Uzmanı Yapar

Gerekli eğitim ile yeterli bilgiyi aldıktan sonra yukarıda vermiş olduğum link başta olmak üzere tüm yenilikleri takip etmeniz sizi başarıya götürecektir. İşte buna inanabilirsiniz. Başarının anahtarı, yenilikçi bir yapıyı yenilikçi bir zihniyet ile takip etmekten geçer.

Bir SEO Uzmanına İhtiyacınız Var Mı?

Web siteniz ne olursa olsun bu işin üstesinden gelecek yetenek ve bilgi birikimine sahibiz. Web sitenizi aramalarda daha üst sıralarda görmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bizimle iletişim kurmak olacaktır. Eğer bir SEO uzmanına ihtiyacınız varsa, İletişim sayfasını kullanarak bizimle irtibata geçebilir ve samimiyetimizin farkına varabilirsin.