Yazılar

Merhaba arkadaşlar, işlerimden dolayı uzun zamandır bloguma zaman ayıramıyordum kii nasip kısmet bu günün 0x8007000d windows 10 yükseltme hatasına tombala çıktı, çokta iyi oldu.

0x8007000d Windows 10 Yükseltme Hatası Çözüm Hikayem

Windows 7 den Windows 10 a yükseltme yaparken benimde karşıma çıkan ve beni 3 gün boyunca gereksiz bir şekilde oyalayan nalet bir sorun olmuştu. Hatta neredeyse bir ara  bilgisayar kasasını tekmeleyecektim. Aramadığım sormadığım yerli/yabancı forum-site kalmamıştı. Umutlarım tükenmişti artık ihtimal vermiyordum ve geçen yıl yeni toplamış olduğum bilgisayarımdan şüphelenmeye başlamıştım. “acaba bilgisayarımda mı bir problem var” demeye başlamıştım. Ama neyse ki bu sorunun en basit nedenden olduğunu kendim buldum. Sorun o kadar basitmiş ki sonra neden aklıma daha önce gelmedi, beni üç gündür oyaladı diye kendime kızmıştım. Daha sonrasında hiç bir yerde çözümü bulunmayan 0x8007000d sorununu ben bulduğum için kendi kendimi tebrik ettim. Tabi bulmuş olduğum çözümün sorunu windows 7 den windows 10 a yükseltirken veriyor olmasıydı.

Eğer sizde Windows 7 den Windows 10 a yükseltme yaparken 0x8007000d sorununu alıyorsanız bilgisayara bağladığınız fazla diskleri çıkartmanız yeterli olacaktır.

Evet sorun tamamen buymuş. Bilgisayarınızda Windows’un kurulu olduğu harddisk hariç ne kadar dahili harici disk varsa çıkartın ve bilgisayarınızı tekrar başlatın. Devamında yükseltmeye tekrar geçtiğinizde bu sorunu vermeyecektir.

(EDİT 19/04/2017)  ↓ 0x8007000d Hata Devam Ediyorsa…

Konu ile alakalı olarak bu çözümü uygulayan ve hala 0x8007000d yükseltme hatası alan arkadaşlarım olmuş, ve bunu bana yorumlarda kibar ve nazik bir anlatımla dile getirdikleri için teşekkür ederim 🙂 Sizlere hizmet için var burası 😉

Yukarıda anlattıklarımı yaptınız ve hala aynı hatayı alıyorsanız, aşağıdaki seçenekleri sıralı şekilde yapalım ↓

 • Bilgisayarınızda Windows’un kurulu olduğu harddisk hariç ekstra bir hdd kullanmayız.
 • Antivirüs programı kullanıyorsanız kaldırın.
 • Arama kısmına “msconfig” yazıp “hizmetler” sekmesinin alt tarafında bulunan “microsoft hizmetlerini gizle” seçeneğini aktif edip geriye kalan programların tümünü seçip devre dışı bırakın ve bilgisayarınızı tekrar başlatın.
 • İşletim sisteminizin kesinlikle güncel olması gerekmektedir. Güncelleme var mı yok mu lütfen kontrol ediniz. Güncel olmayan Windows’a yükseltme uygularsanız hata alma olasılığı yüksektir.
 • Yukarıda saymış olduklarım tamamsa bilgisayarınızı yeniden başlatıp yükseltmeye geçebilirsiniz.

Kesin Çözüm → Temiz bir yükleme istiyorsanız, Yükseltme dosyasını iso. formatında dvd ye yazdırarak yapınız.

Eleştirilere Cevap ↓

Öncelikle başarılı bir “hata çözümü” yapamadığınız zaman hatayı kesinlikle kendinizde arayınız. İnternette gezmediğiniz site, bilgisayarınıza ne idüğü belirsiz kaynaklardan yüklemediğiniz uygulamalar kalmıyor, sonrasında çözüm için software, hardware hataları için internette çözüm arıyorsunuz ve emeğe saygı duymuyorsunuz.

Anlatmış olduğum çözüm bir çok kişinin almış olduğu hatayı ortadan kaldırdı. Başarılı olamadığınız bir işte iğneyi başkasına, çuvaldızı kendinize batırın.

Windows 10 dns ayarları değiştirme yöntemi oldukça basit ve kısa bir işlemdir. Windows 10, 8, 7 ve xp sürümleri için aynı işlem uygulanabilir. Genellikle bu tip aramalarda anahtar kelimeler; ” windows 10 dns adresi nasıl değiştirilir ” ” windows 10 dns ayarları nasıl değiştirilir ” windows dns ayaları nasıl değiştirilir ” ” dns ayarları değiştirme ” ” resimli dns ayarları değiştirme ” ” dns adresleri nelerdir ” gibi bir çok soru ve istekle bu işlemin nasıl yapılacağı aranmaktadır.

Dns Ayarları Neden Değiştirilir ?

Dns ayarları genellikle, mahkeme kararı ile engellenen, sınırlı içerik siteleri, internet hızı, veri hızı gibi durumlarda değiştirme gereği duyulan bir protokoldür.

Dns Ayarları Değiştirmek Güvenli Mi ?

Dns ayarları değiştirmek, girdiğiniz dns adresine ve bağlı olduğu birime göre güvenlik seviyesi değişebilir.

Dns Ayarları Değiştirmek Ücretli Mi ?

Ücretli ve Ücretsiz protokolleri bulunmaktadır.

Dns Ayarları Değiştirme Yöntemi ;

Birden fazla dns ayarları değiştirme yöntemi bulunmaktadır. Ancak Windows’un genel olarak xp dahil sürümleri bu yöntem ile de değiştirilebilmektedir. O yüzden bu yöntemi seçtim ve resimli olarak göreceksiniz.

Resimli Dns Ayarları Değiştirme Yöntemi

resimli dns ayarları değiştirmek

resimli dns ayarları değiştirmek

 • Bilgisayarımızın (desktop)  Sağ alt köşesinde bulunan “” bölümüne Sağ tıklıyoruz ve “Ağ ve Paylaşım Merkezi’ni Aç” tıklıyoruz.
 • Dizüstü (laptop,notebook vs.) bilgisayar kullanıcıları wifi simgesi için aynı işlemi yapınız.
resimli dns ayarları değiştirmek

resimli dns ayarları değiştirmek

 • Sol tarafta altı kırmızı ile çizilmiş olan ” Bağdaştırıcı ayarlarını değiştirin “sekmesine tıklıyoruz.
resimli dns ayarları değiştirmek

resimli dns ayarları değiştirmek

 • Aktif olarak kullandığımız wifi/ağ/ethernet (üzerinde çarpı işareti olmayan) simgeye sağ tıklıyoruz ardından Özellikler sekmesine tıklıyoruz.
resimli dns ayarları değiştirmek

resimli dns ayarları değiştirmek

 • Açılan pencerede ” İnternet Protokolü Sürüm 4(TCP/IPv4) ” çift tıklıyoruz veya seçip sağ altta bulunan ” Özellikler ” sekmesine tıklıyoruz.
resimli dns ayarları değiştirmek

resimli dns ayarları değiştirmek

 • Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan ” şıkkını işaretliyoruz
 • Resimde görüldüğü üzere Open Dns ayarları kullanılmaktadır. Güvenli ve hızlıdır.
 • Son olarak Sol altta bulunan ” Çıkarken ayarları doğrula ” kutucuğunu işaretliyoruz ve onaylayıp çıkış yapıyoruz.

Bu işlemi çok kısa bir şekilde de yapabilirsiniz ancak resimleri görmeniz bilmeyenler açısından faydalı olacaktır. O yüzden resimli bir anlatım yaptım.

Diğer Yollardan Dns Değiştirme

 1. Menü çubuğundan ” ARA ” bölümüne ” ağ bağlantılarını görüntüle ” yazarsanız ulaşırsınız.
 2. Denetim Masası/Ağ ve İnternet/Ağ Bağlantıları yolunu izlerseniz ulaşırsınız.
 3. Sağ altta bulunan ağ/wifi alanına çift tıklayıp/Ağ ayarları/Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir yolunu izlerseniz ulaşırsınız.

 

Hepinize merhaba arkadaşlar, windows 7 veya windows 8.1 çalıştıran bilgisayarlarımızın sağ köşesinde windows 10 ücretsiz yükseltme aracı yer almaktaydı. Nitekim windows 10 yükseltme aracına tıkladığımızda çeşitli windows 10 yükseltme hatası veya hataları ile karşı karşıya kalınıyordu. Bu yazımda sizlere, windows 10 yükseltme hatası ile ilgili yapılacakları elimden geldiğince yazarak yardımcı olmaya çalışacağım. İşe ilk olarak, hangi hata kodu hangi problemden kaynaklanıyor bunu öğrenerek başlayalım.

0x80073712 yükseltme hatası kodu

Windows 10 yükseltilmesinde ihtiyaç duyulan dosyanın zarar gördüğünü, eksik olduğunu ya da hiç bulunmadığını belirten koddur.

0x800F0923 yükseltme hatası kodu

Bu hata kodu ise bilgisayarınızda bir uygulamanın,yazılımın veya sürücünün windows 10 yükseltmesine uyumlu olmadığını belirten koddur. Genelde çok az kullanıcı bu sorun ile karşılaşır. Bilgisayarınızın tüm sürücülerinin güncel olduğuna dikkat ediniz.

0x800F0922 yükseltme hatası kodu

Bu hata kodunu alan kullanıcılar ise windows update sunucularına bağlantılarının olmadığını zamanda çıkmaktadır. Bir VPN bağlantısı veya yazılımı kullanıyorsanız kapatın ve normal bağlantı üzerinden windows 10 yükseltmesini tekrar deneyin. Bu hata kodunu bir diğer anlamı, sistem için ayrılmış bellekte windows yükseltmesi için yeterli alan bulunmadığı anlamına gelmektedir. (sistemde yer açmanız için farklı yazılımlara ihtiyaç duyabilirsiniz)

0x80200056 yükseltme hatası kodu

Bu hata kodu ise, windows 10 yükseltme sırasında bilgisayarınızı yanlışlıkla veya bilerek kapattığınızda meydana gelir. Bilgisayarınızı tekrar başlatın ve bilgisayarınızın prize takılı olduğuna emin olduktan sonra yükseltmeyi tekrar deneyin.

0xC1900208 – 0x4000C yükseltme hatası kodu

Bu hata kodu ise bilgisayarınızda yüklü bir programın yükseltmeye engel olduğunu belirtir.Yükseltmeye engel olabilecek programların nasıl kapatılacağını aşağıda belirttim.

0xC1900200 – 0x20008 hata kodunu ve 0xC1900202 – 0x20008 hata kodunu alanlar

Bu hata kodlarını alan kullanıcıların bilgisayarı windows 10 için belirtilen minimum sistem gereksinimlerini karşılayamadığı anlamına gelir.

0x80070070 – 0x50011 hata kodu
0x80070070 – 0x50012 hata kodu
0x80070070 – 0x60000 hata kodu

Yukarıda belirtilen hataları alan kullanıcıların bilgisayarlarında ise yeterli alan olmadığını ve bir kaç şeyi (uygulama-yazılım-oyun vb…) silmeniz gerektiğini belirtir.

” Güncellemeler tamamlanamadı. Değişiklikler geri alınıyor. Bilgisayarınızı kapatmayın. “

yukarıda tırnak içerisinde belirtilen bir hata alıyorsanız bu genel bir hatadır ve bir kodu olmak zorundadır. Eğer bu hatadan başka ekranda hiç bir kod ve benzeri hata kodu bulunmuyorsa, bilgisayarınız açıldığında güncelleme geçmişini görüntüleyerek bu hataya sebep olan kodu bulabilirsiniz.

WİNDOWS 10 YÜKSELTME HATASI KESİN ÇÖZÜM 2 YÖNTEM

1.windows 10 yükseltme hatası kesin çözüm

Bir çok kullanıcı yukarıda belirtilen hata kodlarını almaktadır. Bilgisayarınızda bulunan sürücülerin güncel olduğuna eminseniz her şey yolundaysa veya yükseltmeye engel olan programları bilmiyorsanız aşağıdaki vermiş olduğum sıralamayı yapmanızı isteyeceğim sizden. Aşağıdaki sıralamada bulunan işlem sorunları %80 oranında çözmektedir.

-İlk olarak çalıştır (RUN) komut penceresini açalım. (windows+R kısayol tuşu)

 • Komut penceresine msconfig yazıp enter basınız.
 • Hizmetler” sekmesine tıklayıp en altta bulunan “Tüm Microsoft hizmetlerini gizle” kutucuğunu işaretleyiniz.
 • Geriye kalanların tümünü işaretleyip “Tümünü Devre Dışı Bırak” tıklayınız.
 • Hizmetler” sekmesinin yanında bulunan “Başlatma” sekmesine tıklayınız
 • Microsoft ürünleri dışındaki tüm programları (Antivirüs dahil) devre dışı bırakınız. Uygula/Tamam deyip onayladıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
 • Windows 10 yükseltmeyi yeniden başlatın.

Sorununuz %80 oranında çözülmesi gerekiyor. Eğer Windows 10 yükseltme hatası almaya devam ediyorsanız.

2.windows 10 yükseltme hatası kesin çözüm

İlk yöntemde yine hatayla karşılaştıysanız hemen üzülmeyin, sorununuzu %99 oranında çözecek bir diğer uygulama olan windows 10 medya oluşturma aracı ile bu sorunu halletmiş olacaksınız.

Evet, windows 10 medya oluşturma aracını, kullanıcılar yükseltme sorunlarıyla sık sık karşılaştığı için Microsoft bu duruma el atmak için windows 10 medya oluşturma aracını çıkartmıştır. Buradan windows 10 medya oluşturma aracını indiriniz. Linkini vermiş olduğum Microsoft un resmi adresinden yönergeleri izleyerek dvd/ flash belleğe dosyayı iso olarak yazdırabilir veya yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Bence en garanti yöntemi format atmaktır. Windows 10 medya oluşturma aracı ile yönergeleri izleyerek dosyayı iso olarak yazdırıp direkt format atmanız garanti olacaktır.

Bildiğiniz üzere windows 10 hakkında 10 bilinmeyenli denklemi sizlere önceki  “Windows 10’a İlk Bakış” adlı yazımda açıklamaya çalışmıştım. Hayatımıza şimşek gibi bir anda giren windows 10 her zaman ki gibi yine hatalı bir giriş yapmıştı. Her defasında daha doğrusu çıkarmış olduğu her windows sürümlerinde kesinlikle bir yanlış bir hata veya birden fazla hatalar serisi oluyordu.

Microsoft gibi kendini kanıtlamış büyük bir yazılım şirketinden hiç beklenmeyen, test edilmeden yayımlanmış bir windows 10 gördük. Önce ki hatalarından ders çıkarmamaları biz kullanıcıları hem üzdü hem de kızdırdı.

Dünyada 20 kişiden 10 u windows kullanıyor. Dünyanın yarısı windows kullanıyorken, Microsoft’ un basit sorunları bizleri şaşırtmaktan başka bişey yapmıyor. Elbette güncellemelerle windows 10 da bulunan sorunlar düzelecektir. Ancak Driver tanımamak nedir arkadaş ya 🙂 susayım  diyorum ama bu sorunları hakikatten Microsoft’a yakıştıramıyorum.

Güzel bir arayüzü, Basit ve kullanışlı bir yapısı, süper hızlı internet tarayıcı edge, göze ve kulağa hoş gelen pratiklik ve hızı var. Gel görelim ki basit driver sorunları tüm bu güzelliklerin üzerini örtmeye yetiyor. Basit sorunlar dediğime bakmayın, driver cd si dosyası olduğu halde tanıtamıyorsunuz. Dolayısıyla sesi çıkmayan, internete girmeyen, bu ve buna benzer driver sorunları sizi önceki windows sürümüne geri döndürüyor.

Tabi ki Microsoft şirketini  kötülemek gibi bir niyetim yok, olamaz da. Bu gibi müthiş bir şirketin yılların deneyimini 2016 yılına eksiksiz taşımasını beklerdim. Bu yüzdendir eleştiri yapma gereği duydum. İnanıyorum ki sizde benden tarafsınız. Öylesiniz değil mi 🙂

Windows 10 a ne zaman yükseltmeliyim ?

Bana sorarsanız rahat 6 ayı var. Sistemin tamamen oturması, Hataların düzeltilmesi ve yeniliklerin birleşimiyle şimdiye kadar ki tüm windows sürümlerini bizlere unutturacaktır. Tabi ki bana göre 6 ay sonra. En azından ben 6 ay sonra geçeceğim.

“Neden 6 ay” diye sorarsanız. Windows’un resmi forumlarında, yukarıda yüzeysel bahsettiğim sorunların düzeltilmesi tam sistem senkranizasyonu için 6 aylık bir zaman dilimine ihtiyaç duyulacağı belirtiliyor. 6 Ay içerisinde halledeceklermiş. Ben garanti olması açısından 6 ay sonra geçeceğim. Kimseyi şimdiden windows 10’a geçin diye yanlış yönlendirmek istemiyorum.

Ayrıca 6 ay sonra ücretsiz yükseltme kalkarsa diye bir düşünceniz olmasın. Microsoft şimdiye kadar herşeyi para üzerine kurduğu için sayısız müşterisini kaybetti. Bu sebepten dolayı ilk başta çıkardığı windows 10 u parayla yükseltmekten vazgeçmişti. Sonrasında ise ücretsiz olarak korsan windows keyleri bile orjinal olarak kabul edeceğini duyurmuştu. Dolayısıyla hiç korkunuz olmasın Microsoft imana geldi. Allah’a emanet olun sağlıcakla kalın…

#technozede #windows 10

merhaba arkadaşlar, yaklaşık 2 ay önce windows 7’den windows 10’a ücretsiz olarak geçiş yaptım, lakin tekrar 7’e dönme kararı aldım. Bildiğiniz üzere windows 10 büyük beklentiler içerisinde geldi ancak henüz beklenen büyük patlamayı yapmış gibi görünmüyor. Devamını Oku