Yazılar

Mekanik tesisat sektöründe 2013-2014 yılları içerisinde kurulan Ritmik Proje Mühendislik Taah. Ve Tic. Ltd. Şti. faaliyetlerini gün geçtikçe büyütmeye devam ediyor. Tabi ki bu faaliyetlarin ve kurumsallığın vermiş olduğu deneyimle bir web sitesine ve kartvizit tasarımına şirket içerisinde ihtiyaç doğmuş. Gerekli bilgilerin alınmasıyla kendilerine elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Bu projeyi bana verdiklerinden dolayı kendilerine teşekkür eder başarılarının devam etmesini dilerim.

ritmik proje mühendislik

ritmik proje kartvizit

Herkese merhaba, daha önceki web tasarım ve sanal kimlik adlı yazımın ikinci bölümüne hoşgeldiniz. Bildiğiniz üzere ilk yazımda web tasarım ve sanal kimlik hakkında bilgi vermiş, web sitelerinin ne kadar önem arz ettiğini vurgulamıştım. Bu yazımda ise web tasarımın olmazsa olmaz kolu seo hakkında kısa bilgiler paylaşacağım.

Web tasarımın harmanlanıp web sitesi haline gelmesinden sonra ki süreçte seo olmadan olur mu hiç. Web tasarım varsa seo da olması gerekmektedir. Bir siteyi ayakta tutan en önemli gizli etken seo çalışmalarıdır.

Temeli Çürük Bina Çökmeye Mahkumdur.

Nasıl ki koca bir binayı ayakta tutan beton direklerse, web sitesini ayakta tutan şeyde tam olarak seo çalışmasıdır. Seo çalışması, sitenizi arama motorlarına dahi iyi tanıtarak, aramalardaki listede ilk sıralarda yer almanızı sağlamaktadır.

İlk sıralarda yer almanız, yeni müşteri kazanımları ve yeni işler demektir. Seo çalışmaları yapılmamış bir web sitesi arama motorları tarafından çok ciddiye alınmayacaktır. Alt yapısı olmayan bir web sitesinin başarı oranı maksimum %25 dir. Seo Çalışması yapılmış bir web sitesinin olumlu geri dönüşüm oranı ise %90 ve üzeridir.  Böyle büyük bir yüzdeye sahip olmanın avantajları ise kazanılan müşteri dönüşleri ile görülmektedir.

Daha önce ki yazılarımda da bahsettiğim üzere seo yalnızca üç-beş koddan ibaret değildir. Seo çalışması onlarca işlemin devamlı olarak kontrollü bir halde yürütülen rutin kontrollerin neticesidir. ⇓

Onlarca işlemden bahsi geçen örnekler; Backlinkler, descriptionlar, rss çekicileri, metalar, xml, site haritaları, haritaların Google,Yandex,Bing,Yahoo,Ask vb. arama motorlarına kayıtları ve tümünün webmaster kullanımları, organik tekil ziyaretçi çekimleri için kullanılan anahtar kelimeleri, kullanıcılar için odak anahtar kelimeleri, resim ve verilen alt etiketlerinin kullanımı, search listesinin en çok aranan kelimeleri araştırarak o yönde bir ilerleme raporunun oluşturulması, webmaster index yönetimi, tüm arama motorlarının optimizasyon çalışmaları, başlıklar ve metalar, ayraçlar ve açıklamalar, yerli yabancı site verileri ve takip kodlamaları, yönlendirmeler ve dmoz kaydı gibi bir çok işlemin rutin olarak kontrol edilmesidir.

Bana web sitesi yapmam için teklif verdiklerinde “seo çalışması istiyormusunuz” diye sorduğum zaman “istemiyoruz” veya “gerek yok bizi bilen biliyor” gibi olumsuz cevaplar almaktayım. Seo çalışmasının web sitelerine olan katkılarını bilmiyorlar.

Adını 3b kanunu koyduğum “bizi bilen biliyor” kanunun web sitesinde seo olmadan hiç bir anlam ifade etmediğini rahatça söyleyebilirim. 3b kanunu yalnızca seo olduğunda kullanılabilecek bir kanundur.

Web sitesinin amacı sizi bilenlerle değil bilmeyenlerle tanıştırmaktır. Web sitesinin amacı milyonlarca kişiye ulaşmanız içindir. Web sitesinin amacı milyonlarca kişiye ulaşıp firmanızı tanıtmak ve doğru kişilerle iletişim halinde olmaktır. Web sitesinin amacı hedef kitleye ulaşıp ürünlerinizi veya markanızı tanıtmakır.

Evinizde, iş yerinizde herhangi bir yerde herhangi bir iş yapıyorsanız başlıkta da okuduğunuz üzere web tasarım sanal kimlik alanlarında isminizin olması sizi her zaman tercih edilen ve aranan yapacaktır. Web Sitenizin veya sanal kimliğinizin olması sizi rakipten bir kaç adım ileriye götürecektir. Web Tasarım ve Sanal Kimlik alanlarında bulunan şahıs/firma/kurum, her zaman büyük kitlelere ulaşmaktadır.

Web Tasarım Nedir Ne İşe Yarar ?

Aslında web tasarım, biz grafik ve web işleriyle uğraşan kişilerin bilgisayar ortamında oluşturduğu ve yayınladığı verilerdir. Web Sitesi ise Kullanıcı veya Firmayı Uluslararası sanal ortamda temsil eden platformdur. Web sitesinin olması için öncelikle tasarlamak gerekir. Tasarım aşamasından sonra ki adı web sitesidir.
Siteyi kurup,içeriği oluşturup yönetmekle meşgul olan bu işin muhattaplarına genel olarak “Web Tasarımcı” “Webmaster” denilmektedir.

Web Sitesi Bana Yarar Sağlar Mı ?

Küçük büyük şahıs/firma/kurum hiç gözetmeksizin kesinlikle yarar sağlayacaktır. Bunu işinize olan bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Siz uyku halindeyken bile sizin ürünlerinizi veya yaptığınız faaliyetleri birileri okuyor ve hakkınızda bilgi sahibi oluyor olacak. Doğru bir alanda doğru yapılandırılmış Kurumsal/Kişisel/Tanıtım üzerine web siteniz varsa hiç bir kaybınız yok demektir. Yüzde yüz kârlısınız demektir.

E-Ticaret web sitesini, şahıs/kurumsal/tanıtım/katalog tarzı sitelerle karşılaştırmayınız. E-Ticaret web sitesi online satış odaklı bir yapıdır. E-Ticaret Siteniz var ise yararını ve zararını sattığınız ürünlerin kâr/zarar oranlarından anlayabilirsiniz.

Daha Çok İnsan + Daha Çok Reklam = Daha Çok Kazanç

Web Siteniz varsa her zaman kârdasınız. Uluslararası platformda dilediğiniz kitleye isminizi/ürünlerinizi/faaliyet alanlarınızı gösterebilir, hakkınızda bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede tanınabilirliğiniz ve kaliteniz artıyor olacak, dolayısıyla eş zamanlı olarak web siteniz oturduğunda telefonlarınızda çalıyor olacak.

Sanal Kimlik = Sosyal Mecra (sosyal medya)

Sanal kimlik ; şahıs/kurum/firma isimlerinin ve bilgilerinin sanal ortamlarda bulunmasıdır. Detaylı açıklayacak olursam, Facebook, Twitter, İnstagram, Web Sitesi gibi internet aleminde profillerin ve bilgilerin bulunması sanal kimliğinizi ifade etmektedir.

Web Sitesinin Faydası Hakkında Güzel Bir Örnek ⇓

Mobilya mağazası olan bir tanıdığım web sitesi yapmam konusunda benden yardım ve fikir istedi. Tabi ki aklı yaptırmak ve yaptırmamak arasında gidip geliyordu. “geri kafalıyım” “güvenim yok” gibi sözlerle kendini ve korkularını ifade etmeye çalışıyordu. Ona söylediğim tek söz “dibini görmediğin göle atlama abi” oldu. Bu cevap karşısında şaşırıp kalmıştı. Sonuçta para kazanacak olan bendim ve söylediğim bu söz karşısında şaşkınlıkla, “bu senin işin ve para kazanacaksın beni ikna etmen lazım” dedi. Evet onu ikna etmem lazımdı ve şüphelerinden kurtarmam lazımdı. Benim cevabım ise “senin gibi düşünüp yaptırmayanların hepsi şuan bin pişman, yaptıranlar ise ayriyetten bir kaç alan adı daha satın aldı “oldu. Bu cevap karşısında söyleyecek çokta bir söz kalmamıştı. Sonuçta Dubai’de binlerce metrekare arsa satın almıyordu. 🙂

Site yapım aşamasında olup yüzde elli kısmı bitti. Ve hazır olan bölümleri yayına aldım. Şuana kadar internet sitesi üzerinden Türkiye’nin dört bir yanından arayan ve ürün siparişi veren onlarca kişi oldu. (Site E-Ticaret sitesi değildir, Katalog tarzıdır) Durum böyle olunca sitenin bitmesi için ürün görsellerinin ve bilgilerinin hazırlanma kısmını hızlandırmışlardır 🙂

Bir iş yapıyorsanız orada şüpheye yer olmamalı. Web tasarım olsun grafik olsun mobilya olsun vs.. ne iş olursa olsun şüphe duyuyorsanız içiniz rahat etmeyecekse o işten uzak durmanız sizin için hayırlı olanıdır. Bu konuda ben ve benim gibi düşünen arkadaşlar için para her zaman ikinci planda olacaktır. Öncelik her zaman bizi tercih eden insanların mutluluğu ve kazanmaları üzerine olacaktır.

Web tasarım bizim işimiz kazanmak sizin işiniz. Web siteniz ve sanal kimliğiniz ile her zaman kazanan siz olacaksınız.

Web tasarım ve sanal kimlik yazımın devamı gelecektir. Devamı için yeni yazı paylaşacağım ve buradan bir bağlantı linki de vermiş olacağım. Beni takipte kalın Allah’a Emanet Olun.

Web tasarım ve Seo Çalışmaları #2 devam yazısı için tıklayınız.