Yazılar

4.5 G çıkar da Uğur yorum yapmaz mı ? 4.5 G altında yatan gerçekleri gün yüzüne çıkarmaz mı ? Hayatımızda neler değişecek buradan söylemez mi ? Kendi düşüncelerime ister katılırsınız ister katılmazsınız ki büyük çoğunluğun bana hak vereceğine inanıyorum. Öyleyse başlıyorum.

4.5 G hakkında kısa bir bilgi edinelim.

Öncelikle biz Ülke olarak 4 G ye geçecektik fakat Sayın Cumhurbaşkanımız direkt 5 G ye geçelim isteğinde bulunmuştu. Ancak bunun için yeterli altyapı olmadığından dolayı 5 G ye geçmek çok uzun zaman alacaktı. Dolayısıyla 5 G ye geçemesekte altyapı hazırlanmış oldu.

4 G’nin açılımı, 4. nesil mobil iletişim teknolojisi demektir. Biz bu 4 G’nin biraz daha üstünü olan 4.5 G’yi yani buçuğunu da alarak diğer Ülkelerden bu konuda gelişmiş ve hızlı veri iletişimine sahip olacağız. 3 G ile saniyede 28 mbps’lik hız ile veri alışverişi yaparken, 4.5 G ile saniyede 300 mbps’lik bir hızda veri alışverişi yapılabilecek.

Bu kadar hız ile neler yapılabilecek ?

İnternet üzerinden izlediğimiz videolar artık saniyeler içerisinde yüklenecek. 1 dakika içerisinde açılan web sayfaları 3-5 saniye içerisinde hemen görüntülenebilecek hale gelecek. Çok lazım olmazsa olmaz sosyal medyalarımızda dedikodulardan, asılsız haberlerden ve boş işlerden çok daha hızlı bir şekilde haberdar olabileceğiz. Artistik paylaşımlarımız anında yüklenecek ve başkalarını kıskandırıp özendirmeye son hızda devam edebileceğiz.

4.5 G’nin ne işe yaradığını genel olarak biliyorsunuzdur. Bilmeyenler içinde az çok kafalarında bir şeyler canlanmıştır heralde. Aksi taktirde daha detaylı teknik bilgiyi internette mobil iletişim firmalarının sayfalarında bulabilirler.

Teknik kısımlara çok fazla değinmek istemiyorum genel olarak fikirsel bir makale olacak.

Herşey iyi güzelde…

Ülkemize ve İnsanlara güzel olan ne varsa herşey yakışır, Ancak 3 G bile İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük kentlerde doğru düzgün çekmiyorken 4.5 G de ne kadar verim alacağız o konuda şüpheliyim. Büyük kentlerde çekmeyen 3 G Türkiye’min dağında taşında Anadolu’da köylerde çekmeyen 3 G varken 4.5 G ne kadar başarılı olur bilemeyeceğim.

Bu teknoloji, İnsalarımız için bizler için yapılıyor. İyi, güzel, hoş ancak kazanan yine başkaları olacak.

İphone almak için böbreğini satan kişilerin haberlerini görünce, 4.5 G yi desteklemeyen iphone modellerini yükseltmek için koltuk değnekleriyle yürüyenleri mi göreceğiz ? Ne olacak ki bir operasyon daha geçirirler dimi ?

Dünyaca ünlü zenginleri ay pardon yanlış oldu fakir futbolcuları ve sanatçıları vs.. 2 dakikalık reklamda oynatıp milyonlarca dolarları, (ya bak yine yanlış oldu) dolarcıkları sokağa atan operatör firmaların 4.5 G si ne kadar başarılı olacak önümüzde ki günlerde daha net anlayacağız.

Ayrıca başlıkta okuduğunuz üzere 4.5 G altında yatan gizli bir gerçek falan da yok. Olsa da ben bilmiyorum. Dikkat çekmek istedigim nokta ise yine her zaman ki gibi insanlar, düşünceler ve hayatlar…

At gözlüğüyle değil, daha geniş bir pencereden bak olaya…