Şuanda seo etiketi içerisinde bulunan makale, öneri ve yazıları inceliyorsunuz. Seo ile alakalı talepleriniz için iletişim sayfasında bulunan form aracıyla benimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazılar

İlla ki herşeyin bir açıklaması vardır. Arama motorları çalışma prensiplerini elimden geldiğince sizlere açıklamaya çalışacağım. Bu bölümde seo adına çalışma yapan sözde seocu, gerçekte gurmeci olan arkadaşlarada atıfta bulunalım bari. 🙂 Bu bölüm seo ile birebir alakalı bir durumdur. Konu arama motorları olunca ister istemez seo’da konunun içerisine dahil oluyor. Neyse lafı daha fazla uzatmadan arama motorları çalışma prensiplerinden madde madde bahsedelim.

Arama Motorları Çalışma Prensipleri

Dizinler

Dizinler, biz insalar tarafından yönetilir. Siteleri kayıt ederken bir sayfa başlığı ve sayfanın açıklamasını yazarız. Arama yapılırken bu yazdığımız yazılar, arama motorları tarafından filtrelenerek aranır.

Crawler

Crawler bölümü ise internette bulunan siteleri, sayfaları, resimleri yani aklıza gelebilecek tüm içerikleri tarar ve indexler. Eğer sitede bulunan içerik değiştirilirse, Crawler siteyi tekrar tarar ve aramalardaki listelenme durumunuz da buna göre etkilenir.

Crawler Bölümleri

  • Spider (Robot)
    • Siteyi ziyaret edip, site içerisinde bulunan tüm veriyi ve sayfaları (resim,yazı,video vs…) okur, hatta site içerisinde yer alan diğer linkleri de ziyaret eder. Spider diğer adıyla robotlar, siteyi 1-2 ay arayla tekrar ziyaret eder. Bu ziyaret süreci sitenin ne sıklıkla güncellendiğine bağlı olarak değişir.
  • İndex
    • Spider’in ziyaret edip bulmuş olduğu tüm herşeyi  arama motorunun indexine yani deposuna kayıt edilir. (Kopyalanır)
  • Yazılım
    • İndex bölümünde depolanan milyonlarca sayfa arasından uygun sonuçları bulur. Aranan kelime, cümle ile alakalı en uygun sonuçları bularak sıralama yöntemiyle baştan sona doğru ekrana getirir.

Hyprid

Hyprid yönteminde ise dizinler ve crawler birlikte çalışır, ancak dizinler daha önceliklidir. Günümüzde bir çok arama motoru bu yöntemi kullanır.

Bilmenizde Fayda Var

Sitenize girdiğiniz her kelime ve her cümle arama motorları tarafından yukarıda bahsettiğim üzeri görülüp kayıt altına alınmaktadır. Seo açısından ve sıralanmada ilk sayfada yer almanız açısından arama motorlarının çalışma prensiplerini bilmek zorundasınız. Bir çok arama motoru bu yöntemi kullansa da her arama motorunun belirli kriterleri vardır. Yukarıda bahsettiğim bilgiler genel olarak arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz açısından faydalı bilgilerdir. İşi usulüne göre yaparsanız her zaman kazanan tarafta yer alacaksınız.

Konu ile alakalı bilgi, yardım ve destek için iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Herkese merhaba, daha önceki web tasarım ve sanal kimlik adlı yazımın ikinci bölümüne hoşgeldiniz. Bildiğiniz üzere ilk yazımda web tasarım ve sanal kimlik hakkında bilgi vermiş, web sitelerinin ne kadar önem arz ettiğini vurgulamıştım. Bu yazımda ise web tasarımın olmazsa olmaz kolu seo hakkında kısa bilgiler paylaşacağım.

Web tasarımın harmanlanıp web sitesi haline gelmesinden sonra ki süreçte seo olmadan olur mu hiç. Web tasarım varsa seo da olması gerekmektedir. Bir siteyi ayakta tutan en önemli gizli etken seo çalışmalarıdır.

Temeli Çürük Bina Çökmeye Mahkumdur.

Nasıl ki koca bir binayı ayakta tutan beton direklerse, web sitesini ayakta tutan şeyde tam olarak seo çalışmasıdır. Seo çalışması, sitenizi arama motorlarına dahi iyi tanıtarak, aramalardaki listede ilk sıralarda yer almanızı sağlamaktadır.

İlk sıralarda yer almanız, yeni müşteri kazanımları ve yeni işler demektir. Seo çalışmaları yapılmamış bir web sitesi arama motorları tarafından çok ciddiye alınmayacaktır. Alt yapısı olmayan bir web sitesinin başarı oranı maksimum %25 dir. Seo Çalışması yapılmış bir web sitesinin olumlu geri dönüşüm oranı ise %90 ve üzeridir.  Böyle büyük bir yüzdeye sahip olmanın avantajları ise kazanılan müşteri dönüşleri ile görülmektedir.

Daha önce ki yazılarımda da bahsettiğim üzere seo yalnızca üç-beş koddan ibaret değildir. Seo çalışması onlarca işlemin devamlı olarak kontrollü bir halde yürütülen rutin kontrollerin neticesidir. ⇓

Onlarca işlemden bahsi geçen örnekler; Backlinkler, descriptionlar, rss çekicileri, metalar, xml, site haritaları, haritaların Google,Yandex,Bing,Yahoo,Ask vb. arama motorlarına kayıtları ve tümünün webmaster kullanımları, organik tekil ziyaretçi çekimleri için kullanılan anahtar kelimeleri, kullanıcılar için odak anahtar kelimeleri, resim ve verilen alt etiketlerinin kullanımı, search listesinin en çok aranan kelimeleri araştırarak o yönde bir ilerleme raporunun oluşturulması, webmaster index yönetimi, tüm arama motorlarının optimizasyon çalışmaları, başlıklar ve metalar, ayraçlar ve açıklamalar, yerli yabancı site verileri ve takip kodlamaları, yönlendirmeler ve dmoz kaydı gibi bir çok işlemin rutin olarak kontrol edilmesidir.

Bana web sitesi yapmam için teklif verdiklerinde “seo çalışması istiyormusunuz” diye sorduğum zaman “istemiyoruz” veya “gerek yok bizi bilen biliyor” gibi olumsuz cevaplar almaktayım. Seo çalışmasının web sitelerine olan katkılarını bilmiyorlar.

Adını 3b kanunu koyduğum “bizi bilen biliyor” kanunun web sitesinde seo olmadan hiç bir anlam ifade etmediğini rahatça söyleyebilirim. 3b kanunu yalnızca seo olduğunda kullanılabilecek bir kanundur.

Web sitesinin amacı sizi bilenlerle değil bilmeyenlerle tanıştırmaktır. Web sitesinin amacı milyonlarca kişiye ulaşmanız içindir. Web sitesinin amacı milyonlarca kişiye ulaşıp firmanızı tanıtmak ve doğru kişilerle iletişim halinde olmaktır. Web sitesinin amacı hedef kitleye ulaşıp ürünlerinizi veya markanızı tanıtmakır.

Evinizde, iş yerinizde herhangi bir yerde herhangi bir iş yapıyorsanız başlıkta da okuduğunuz üzere web tasarım sanal kimlik alanlarında isminizin olması sizi her zaman tercih edilen ve aranan yapacaktır. Web Sitenizin veya sanal kimliğinizin olması sizi rakipten bir kaç adım ileriye götürecektir. Web Tasarım ve Sanal Kimlik alanlarında bulunan şahıs/firma/kurum, her zaman büyük kitlelere ulaşmaktadır.

Web Tasarım Nedir Ne İşe Yarar ?

Aslında web tasarım, biz grafik ve web işleriyle uğraşan kişilerin bilgisayar ortamında oluşturduğu ve yayınladığı verilerdir. Web Sitesi ise Kullanıcı veya Firmayı Uluslararası sanal ortamda temsil eden platformdur. Web sitesinin olması için öncelikle tasarlamak gerekir. Tasarım aşamasından sonra ki adı web sitesidir.
Siteyi kurup,içeriği oluşturup yönetmekle meşgul olan bu işin muhattaplarına genel olarak “Web Tasarımcı” “Webmaster” denilmektedir.

Web Sitesi Bana Yarar Sağlar Mı ?

Küçük büyük şahıs/firma/kurum hiç gözetmeksizin kesinlikle yarar sağlayacaktır. Bunu işinize olan bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Siz uyku halindeyken bile sizin ürünlerinizi veya yaptığınız faaliyetleri birileri okuyor ve hakkınızda bilgi sahibi oluyor olacak. Doğru bir alanda doğru yapılandırılmış Kurumsal/Kişisel/Tanıtım üzerine web siteniz varsa hiç bir kaybınız yok demektir. Yüzde yüz kârlısınız demektir.

E-Ticaret web sitesini, şahıs/kurumsal/tanıtım/katalog tarzı sitelerle karşılaştırmayınız. E-Ticaret web sitesi online satış odaklı bir yapıdır. E-Ticaret Siteniz var ise yararını ve zararını sattığınız ürünlerin kâr/zarar oranlarından anlayabilirsiniz.

Daha Çok İnsan + Daha Çok Reklam = Daha Çok Kazanç

Web Siteniz varsa her zaman kârdasınız. Uluslararası platformda dilediğiniz kitleye isminizi/ürünlerinizi/faaliyet alanlarınızı gösterebilir, hakkınızda bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede tanınabilirliğiniz ve kaliteniz artıyor olacak, dolayısıyla eş zamanlı olarak web siteniz oturduğunda telefonlarınızda çalıyor olacak.

Sanal Kimlik = Sosyal Mecra (sosyal medya)

Sanal kimlik ; şahıs/kurum/firma isimlerinin ve bilgilerinin sanal ortamlarda bulunmasıdır. Detaylı açıklayacak olursam, Facebook, Twitter, İnstagram, Web Sitesi gibi internet aleminde profillerin ve bilgilerin bulunması sanal kimliğinizi ifade etmektedir.

Web Sitesinin Faydası Hakkında Güzel Bir Örnek ⇓

Mobilya mağazası olan bir tanıdığım web sitesi yapmam konusunda benden yardım ve fikir istedi. Tabi ki aklı yaptırmak ve yaptırmamak arasında gidip geliyordu. “geri kafalıyım” “güvenim yok” gibi sözlerle kendini ve korkularını ifade etmeye çalışıyordu. Ona söylediğim tek söz “dibini görmediğin göle atlama abi” oldu. Bu cevap karşısında şaşırıp kalmıştı. Sonuçta para kazanacak olan bendim ve söylediğim bu söz karşısında şaşkınlıkla, “bu senin işin ve para kazanacaksın beni ikna etmen lazım” dedi. Evet onu ikna etmem lazımdı ve şüphelerinden kurtarmam lazımdı. Benim cevabım ise “senin gibi düşünüp yaptırmayanların hepsi şuan bin pişman, yaptıranlar ise ayriyetten bir kaç alan adı daha satın aldı “oldu. Bu cevap karşısında söyleyecek çokta bir söz kalmamıştı. Sonuçta Dubai’de binlerce metrekare arsa satın almıyordu. 🙂

Site yapım aşamasında olup yüzde elli kısmı bitti. Ve hazır olan bölümleri yayına aldım. Şuana kadar internet sitesi üzerinden Türkiye’nin dört bir yanından arayan ve ürün siparişi veren onlarca kişi oldu. (Site E-Ticaret sitesi değildir, Katalog tarzıdır) Durum böyle olunca sitenin bitmesi için ürün görsellerinin ve bilgilerinin hazırlanma kısmını hızlandırmışlardır 🙂

Bir iş yapıyorsanız orada şüpheye yer olmamalı. Web tasarım olsun grafik olsun mobilya olsun vs.. ne iş olursa olsun şüphe duyuyorsanız içiniz rahat etmeyecekse o işten uzak durmanız sizin için hayırlı olanıdır. Bu konuda ben ve benim gibi düşünen arkadaşlar için para her zaman ikinci planda olacaktır. Öncelik her zaman bizi tercih eden insanların mutluluğu ve kazanmaları üzerine olacaktır.

Web tasarım bizim işimiz kazanmak sizin işiniz. Web siteniz ve sanal kimliğiniz ile her zaman kazanan siz olacaksınız.

Web tasarım ve sanal kimlik yazımın devamı gelecektir. Devamı için yeni yazı paylaşacağım ve buradan bir bağlantı linki de vermiş olacağım. Beni takipte kalın Allah’a Emanet Olun.

Web tasarım ve Seo Çalışmaları #2 devam yazısı için tıklayınız.

Herkesin ağzında seo, herkesin gönlünde seo ve makale yazmayı bilen herkes seo uzmanı olmuş. 2 günlük blog yazarları, internetin anlamını yeni öğrenenler, Devamını Oku

SEO nedir ve ne işe yarar başlıklı yazıma hoşgeldiniz. SEO, İngilizce de “Search Engine Optimization” Türkçe de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak adlandırılır.  Genellikle online pazarlama şirketleri tarafından yogunlukla kullanılmakta olan bir tekniktir.

SEO Ne İşe Yarar ?

Örneğin bir mobilya firmamız var ve firmamız için web sitesi yaptırmaya karar verdik. Kataloğumuz da bulunan tüm ürünleri, yemek masası, bahçe sandalyesi gibi katagorilere ayırarak çok şık ve göz alıcı bir web sitesi yaptık. Sitemizi yayınladık ve müşterileri bekliyoruz.

Ancak bizi ne arayan var, ne de soran 🙂

Hatta arama motorlarında ilk 10 sayfada dahi yokum.

Peki Neden Böyle Oldu, Oysa Herşey Çok Güzeldi ?

Bu sorunun birden fazla sebebi var arkadaşlar.

Rakiplerinize kıyasla çok güzel ve göz alıcı bir siteniz olabilir, Ancak sitenizin iyi olması sizi arama motorlarında popüler yapmaz.

Sitenizin bir çok eksiği var demektir.

SEO, sadece sitenizin kaynağında bulunan kod değildir! 

SEO, üç-beş satır koddan ibaret değildir, sosyal medyanızdan, sitenizde kullandığınız kelimelere kadar ince eleyip sık dokuyan bir sistemdir.

Arama Motorlarında İlk Sayfada Nasıl Yer Alırım ?

Yine aynı örnek üzerinden gidelim, google, bing, yandex gibi arama motorlarına “bahçe sandalyesi” yazıldığında ilk üç sayfamız yer almıyorsa, sitemizde “bahçe sandalyesi” diye bir yazı yoktur veya yeteri kadar açıklamamız ve dökümanımız bulunmamaktadır.

Eğer bu yüzden ilk sırada çıkamadığımızı düşünüp, sitemize gelişi güzel “bahçe sandalyesi” yazarsak sonuç yine hüsran olacaktır.

Meta kodu, heading, paragraf, description, odak anahtar bölümleri eksik, hatalı veya hiç yapılandırılmamış demektir.

Sitenizde yeteri kadar açıklama bulunduğuna ve teknik bölümlerinin sorunsuz olduğuna eminseniz. Buna rağmen ilk sayfada yer alamıyorsanız. Başka eksikleriniz var demek durumunda kalacağım.

Tüm arama motorlarına (Google, Bing, Yandex, Yahoo vb…) dizin kaydınızın yapılmış olması gerekmektedir.
Hepsini yaptınız ama “bahçe sandalyesi” yazınca yine çıkmıyorsunuz 🙂

Arama motorlarının robotları vardır, yeni siteleri 15 günde bir ziyaret edip otomatik dizin kaydı yaparlar. Devamlı güncellenen sitelere zaman içerisinde her gün gelmeye başlarlar. Robotlar sitenizde bir hata veya alıntı yazı, içerik vb.. gördüğünde sitenizin robotun gözünde itibarı zedelenmiş olur.

Hepsine dikkat ettiniz, hiç bir sorunun bulunmadığına eminseniz diğer eksikliklere geçebiliriz 🙂

Teknik kısmı bir yana bırakıp, içerik olarak doğru yoldan gitmiyorsanız, bir arpa boyu yol alamazsınız.

Metalar, Descriptionlar, Odak Anahtar Kelimeleri, Sosyal Medya, Doğru Cümle Kullanımı ve Noktalama İşaretleri, Yeteri Kadar Döküman (Resim, Belge,Video vb…), Dizin Kayıtları, Webmaster Kullanımları, Headingler, Sitemapler, katagoriler, Başlıklar, Anahtar Kelime Kullanımı ve Yogunluk Oranı, Backlinkler, Adwords Reklamları gibi uzayan giden bir yoldur SEO ..

Gördüğünüz gibi SEO isimli arkadaşımızın bir sürü problemleri ve ince işleri var.

Arama motorlarında ilk sayfalarda yer almak kolay olmasa da imkansız da değildir. Her azmin ve çalışmanın sonu başarıyla bitmese de tecrübe ve bilgi edinmeniz kadar güzel bir şey yoktur.

Diğer bir konuya değinmek gerekirse tüm bunların yanısıra tabi ki bir webmaster tarafından sitenin devamlı desteklenmesi ve körüklenmesi için daha farklı işlemler vardır. Tabi ki o kadar ince detayını burada paylaşmayacağım. SEO işi ile ilgilenen bende dahil meslektaşlarımın işine çomak sokmak istemem. Zaten yukarıda vermiş olduğum bilgiler sitenizi kesinlikle üst sıralara taşıyacaktır.

Ve unutmamanız gereken bir detay ; Önemli olan üst sıralarda bulunmak değil, Devamlı olarak orada kalmanızdır.

SEO hakkında destek almak istiyorsanız iletişim bölümünden bana mail atmanız yeterli…