Yazılar

İlla ki herşeyin bir açıklaması vardır. Arama motorları çalışma prensiplerini elimden geldiğince sizlere açıklamaya çalışacağım. Bu bölümde seo adına çalışma yapan sözde seocu, gerçekte gurmeci olan arkadaşlarada atıfta bulunalım bari. 🙂 Bu bölüm seo ile birebir alakalı bir durumdur. Konu arama motorları olunca ister istemez seo’da konunun içerisine dahil oluyor. Neyse lafı daha fazla uzatmadan arama motorları çalışma prensiplerinden madde madde bahsedelim.

Arama Motorları Çalışma Prensipleri

Dizinler

Dizinler, biz insalar tarafından yönetilir. Siteleri kayıt ederken bir sayfa başlığı ve sayfanın açıklamasını yazarız. Arama yapılırken bu yazdığımız yazılar, arama motorları tarafından filtrelenerek aranır.

Crawler

Crawler bölümü ise internette bulunan siteleri, sayfaları, resimleri yani aklıza gelebilecek tüm içerikleri tarar ve indexler. Eğer sitede bulunan içerik değiştirilirse, Crawler siteyi tekrar tarar ve aramalardaki listelenme durumunuz da buna göre etkilenir.

Crawler Bölümleri

  • Spider (Robot)
    • Siteyi ziyaret edip, site içerisinde bulunan tüm veriyi ve sayfaları (resim,yazı,video vs…) okur, hatta site içerisinde yer alan diğer linkleri de ziyaret eder. Spider diğer adıyla robotlar, siteyi 1-2 ay arayla tekrar ziyaret eder. Bu ziyaret süreci sitenin ne sıklıkla güncellendiğine bağlı olarak değişir.
  • İndex
    • Spider’in ziyaret edip bulmuş olduğu tüm herşeyi  arama motorunun indexine yani deposuna kayıt edilir. (Kopyalanır)
  • Yazılım
    • İndex bölümünde depolanan milyonlarca sayfa arasından uygun sonuçları bulur. Aranan kelime, cümle ile alakalı en uygun sonuçları bularak sıralama yöntemiyle baştan sona doğru ekrana getirir.

Hyprid

Hyprid yönteminde ise dizinler ve crawler birlikte çalışır, ancak dizinler daha önceliklidir. Günümüzde bir çok arama motoru bu yöntemi kullanır.

Bilmenizde Fayda Var

Sitenize girdiğiniz her kelime ve her cümle arama motorları tarafından yukarıda bahsettiğim üzeri görülüp kayıt altına alınmaktadır. Seo açısından ve sıralanmada ilk sayfada yer almanız açısından arama motorlarının çalışma prensiplerini bilmek zorundasınız. Bir çok arama motoru bu yöntemi kullansa da her arama motorunun belirli kriterleri vardır. Yukarıda bahsettiğim bilgiler genel olarak arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz açısından faydalı bilgilerdir. İşi usulüne göre yaparsanız her zaman kazanan tarafta yer alacaksınız.

Konu ile alakalı bilgi, yardım ve destek için iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Herkese merhaba, daha önceki web tasarım ve sanal kimlik adlı yazımın ikinci bölümüne hoşgeldiniz. Bildiğiniz üzere ilk yazımda web tasarım ve sanal kimlik hakkında bilgi vermiş, web sitelerinin ne kadar önem arz ettiğini vurgulamıştım. Bu yazımda ise web tasarımın olmazsa olmaz kolu seo hakkında kısa bilgiler paylaşacağım.

Web tasarımın harmanlanıp web sitesi haline gelmesinden sonra ki süreçte seo olmadan olur mu hiç. Web tasarım varsa seo da olması gerekmektedir. Bir siteyi ayakta tutan en önemli gizli etken seo çalışmalarıdır.

Temeli Çürük Bina Çökmeye Mahkumdur.

Nasıl ki koca bir binayı ayakta tutan beton direklerse, web sitesini ayakta tutan şeyde tam olarak seo çalışmasıdır. Seo çalışması, sitenizi arama motorlarına dahi iyi tanıtarak, aramalardaki listede ilk sıralarda yer almanızı sağlamaktadır.

İlk sıralarda yer almanız, yeni müşteri kazanımları ve yeni işler demektir. Seo çalışmaları yapılmamış bir web sitesi arama motorları tarafından çok ciddiye alınmayacaktır. Alt yapısı olmayan bir web sitesinin başarı oranı maksimum %25 dir. Seo Çalışması yapılmış bir web sitesinin olumlu geri dönüşüm oranı ise %90 ve üzeridir.  Böyle büyük bir yüzdeye sahip olmanın avantajları ise kazanılan müşteri dönüşleri ile görülmektedir.

Daha önce ki yazılarımda da bahsettiğim üzere seo yalnızca üç-beş koddan ibaret değildir. Seo çalışması onlarca işlemin devamlı olarak kontrollü bir halde yürütülen rutin kontrollerin neticesidir. ⇓

Onlarca işlemden bahsi geçen örnekler; Backlinkler, descriptionlar, rss çekicileri, metalar, xml, site haritaları, haritaların Google,Yandex,Bing,Yahoo,Ask vb. arama motorlarına kayıtları ve tümünün webmaster kullanımları, organik tekil ziyaretçi çekimleri için kullanılan anahtar kelimeleri, kullanıcılar için odak anahtar kelimeleri, resim ve verilen alt etiketlerinin kullanımı, search listesinin en çok aranan kelimeleri araştırarak o yönde bir ilerleme raporunun oluşturulması, webmaster index yönetimi, tüm arama motorlarının optimizasyon çalışmaları, başlıklar ve metalar, ayraçlar ve açıklamalar, yerli yabancı site verileri ve takip kodlamaları, yönlendirmeler ve dmoz kaydı gibi bir çok işlemin rutin olarak kontrol edilmesidir.

Bana web sitesi yapmam için teklif verdiklerinde “seo çalışması istiyormusunuz” diye sorduğum zaman “istemiyoruz” veya “gerek yok bizi bilen biliyor” gibi olumsuz cevaplar almaktayım. Seo çalışmasının web sitelerine olan katkılarını bilmiyorlar.

Adını 3b kanunu koyduğum “bizi bilen biliyor” kanunun web sitesinde seo olmadan hiç bir anlam ifade etmediğini rahatça söyleyebilirim. 3b kanunu yalnızca seo olduğunda kullanılabilecek bir kanundur.

Web sitesinin amacı sizi bilenlerle değil bilmeyenlerle tanıştırmaktır. Web sitesinin amacı milyonlarca kişiye ulaşmanız içindir. Web sitesinin amacı milyonlarca kişiye ulaşıp firmanızı tanıtmak ve doğru kişilerle iletişim halinde olmaktır. Web sitesinin amacı hedef kitleye ulaşıp ürünlerinizi veya markanızı tanıtmakır.

4.5 G çıkar da Uğur yorum yapmaz mı ? 4.5 G altında yatan gerçekleri gün yüzüne çıkarmaz mı ? Hayatımızda neler değişecek buradan söylemez mi ? Kendi düşüncelerime ister katılırsınız ister katılmazsınız ki büyük çoğunluğun bana hak vereceğine inanıyorum. Öyleyse başlıyorum.

4.5 G hakkında kısa bir bilgi edinelim.

Öncelikle biz Ülke olarak 4 G ye geçecektik fakat Sayın Cumhurbaşkanımız direkt 5 G ye geçelim isteğinde bulunmuştu. Ancak bunun için yeterli altyapı olmadığından dolayı 5 G ye geçmek çok uzun zaman alacaktı. Dolayısıyla 5 G ye geçemesekte altyapı hazırlanmış oldu.

4 G’nin açılımı, 4. nesil mobil iletişim teknolojisi demektir. Biz bu 4 G’nin biraz daha üstünü olan 4.5 G’yi yani buçuğunu da alarak diğer Ülkelerden bu konuda gelişmiş ve hızlı veri iletişimine sahip olacağız. 3 G ile saniyede 28 mbps’lik hız ile veri alışverişi yaparken, 4.5 G ile saniyede 300 mbps’lik bir hızda veri alışverişi yapılabilecek.

Bu kadar hız ile neler yapılabilecek ?

İnternet üzerinden izlediğimiz videolar artık saniyeler içerisinde yüklenecek. 1 dakika içerisinde açılan web sayfaları 3-5 saniye içerisinde hemen görüntülenebilecek hale gelecek. Çok lazım olmazsa olmaz sosyal medyalarımızda dedikodulardan, asılsız haberlerden ve boş işlerden çok daha hızlı bir şekilde haberdar olabileceğiz. Artistik paylaşımlarımız anında yüklenecek ve başkalarını kıskandırıp özendirmeye son hızda devam edebileceğiz.

4.5 G’nin ne işe yaradığını genel olarak biliyorsunuzdur. Bilmeyenler içinde az çok kafalarında bir şeyler canlanmıştır heralde. Aksi taktirde daha detaylı teknik bilgiyi internette mobil iletişim firmalarının sayfalarında bulabilirler.

Teknik kısımlara çok fazla değinmek istemiyorum genel olarak fikirsel bir makale olacak.

Herşey iyi güzelde…

Ülkemize ve İnsanlara güzel olan ne varsa herşey yakışır, Ancak 3 G bile İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük kentlerde doğru düzgün çekmiyorken 4.5 G de ne kadar verim alacağız o konuda şüpheliyim. Büyük kentlerde çekmeyen 3 G Türkiye’min dağında taşında Anadolu’da köylerde çekmeyen 3 G varken 4.5 G ne kadar başarılı olur bilemeyeceğim.

Bu teknoloji, İnsalarımız için bizler için yapılıyor. İyi, güzel, hoş ancak kazanan yine başkaları olacak.

İphone almak için böbreğini satan kişilerin haberlerini görünce, 4.5 G yi desteklemeyen iphone modellerini yükseltmek için koltuk değnekleriyle yürüyenleri mi göreceğiz ? Ne olacak ki bir operasyon daha geçirirler dimi ?

Dünyaca ünlü zenginleri ay pardon yanlış oldu fakir futbolcuları ve sanatçıları vs.. 2 dakikalık reklamda oynatıp milyonlarca dolarları, (ya bak yine yanlış oldu) dolarcıkları sokağa atan operatör firmaların 4.5 G si ne kadar başarılı olacak önümüzde ki günlerde daha net anlayacağız.

Ayrıca başlıkta okuduğunuz üzere 4.5 G altında yatan gizli bir gerçek falan da yok. Olsa da ben bilmiyorum. Dikkat çekmek istedigim nokta ise yine her zaman ki gibi insanlar, düşünceler ve hayatlar…

At gözlüğüyle değil, daha geniş bir pencereden bak olaya…

Evinizde, iş yerinizde herhangi bir yerde herhangi bir iş yapıyorsanız başlıkta da okuduğunuz üzere web tasarım sanal kimlik alanlarında isminizin olması sizi her zaman tercih edilen ve aranan yapacaktır. Web Sitenizin veya sanal kimliğinizin olması sizi rakipten bir kaç adım ileriye götürecektir. Web Tasarım ve Sanal Kimlik alanlarında bulunan şahıs/firma/kurum, her zaman büyük kitlelere ulaşmaktadır.

Web Tasarım Nedir Ne İşe Yarar ?

Aslında web tasarım, biz grafik ve web işleriyle uğraşan kişilerin bilgisayar ortamında oluşturduğu ve yayınladığı verilerdir. Web Sitesi ise Kullanıcı veya Firmayı Uluslararası sanal ortamda temsil eden platformdur. Web sitesinin olması için öncelikle tasarlamak gerekir. Tasarım aşamasından sonra ki adı web sitesidir.
Siteyi kurup,içeriği oluşturup yönetmekle meşgul olan bu işin muhattaplarına genel olarak “Web Tasarımcı” “Webmaster” denilmektedir.

Web Sitesi Bana Yarar Sağlar Mı ?

Küçük büyük şahıs/firma/kurum hiç gözetmeksizin kesinlikle yarar sağlayacaktır. Bunu işinize olan bir yatırım olarak düşünebilirsiniz. Siz uyku halindeyken bile sizin ürünlerinizi veya yaptığınız faaliyetleri birileri okuyor ve hakkınızda bilgi sahibi oluyor olacak. Doğru bir alanda doğru yapılandırılmış Kurumsal/Kişisel/Tanıtım üzerine web siteniz varsa hiç bir kaybınız yok demektir. Yüzde yüz kârlısınız demektir.

E-Ticaret web sitesini, şahıs/kurumsal/tanıtım/katalog tarzı sitelerle karşılaştırmayınız. E-Ticaret web sitesi online satış odaklı bir yapıdır. E-Ticaret Siteniz var ise yararını ve zararını sattığınız ürünlerin kâr/zarar oranlarından anlayabilirsiniz.

Daha Çok İnsan + Daha Çok Reklam = Daha Çok Kazanç

Web Siteniz varsa her zaman kârdasınız. Uluslararası platformda dilediğiniz kitleye isminizi/ürünlerinizi/faaliyet alanlarınızı gösterebilir, hakkınızda bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz. Bu sayede tanınabilirliğiniz ve kaliteniz artıyor olacak, dolayısıyla eş zamanlı olarak web siteniz oturduğunda telefonlarınızda çalıyor olacak.

Sanal Kimlik = Sosyal Mecra (sosyal medya)

Sanal kimlik ; şahıs/kurum/firma isimlerinin ve bilgilerinin sanal ortamlarda bulunmasıdır. Detaylı açıklayacak olursam, Facebook, Twitter, İnstagram, Web Sitesi gibi internet aleminde profillerin ve bilgilerin bulunması sanal kimliğinizi ifade etmektedir.

Web Sitesinin Faydası Hakkında Güzel Bir Örnek ⇓

Mobilya mağazası olan bir tanıdığım web sitesi yapmam konusunda benden yardım ve fikir istedi. Tabi ki aklı yaptırmak ve yaptırmamak arasında gidip geliyordu. “geri kafalıyım” “güvenim yok” gibi sözlerle kendini ve korkularını ifade etmeye çalışıyordu. Ona söylediğim tek söz “dibini görmediğin göle atlama abi” oldu. Bu cevap karşısında şaşırıp kalmıştı. Sonuçta para kazanacak olan bendim ve söylediğim bu söz karşısında şaşkınlıkla, “bu senin işin ve para kazanacaksın beni ikna etmen lazım” dedi. Evet onu ikna etmem lazımdı ve şüphelerinden kurtarmam lazımdı. Benim cevabım ise “senin gibi düşünüp yaptırmayanların hepsi şuan bin pişman, yaptıranlar ise ayriyetten bir kaç alan adı daha satın aldı “oldu. Bu cevap karşısında söyleyecek çokta bir söz kalmamıştı. Sonuçta Dubai’de binlerce metrekare arsa satın almıyordu. 🙂

Site yapım aşamasında olup yüzde elli kısmı bitti. Ve hazır olan bölümleri yayına aldım. Şuana kadar internet sitesi üzerinden Türkiye’nin dört bir yanından arayan ve ürün siparişi veren onlarca kişi oldu. (Site E-Ticaret sitesi değildir, Katalog tarzıdır) Durum böyle olunca sitenin bitmesi için ürün görsellerinin ve bilgilerinin hazırlanma kısmını hızlandırmışlardır 🙂

Bir iş yapıyorsanız orada şüpheye yer olmamalı. Web tasarım olsun grafik olsun mobilya olsun vs.. ne iş olursa olsun şüphe duyuyorsanız içiniz rahat etmeyecekse o işten uzak durmanız sizin için hayırlı olanıdır. Bu konuda ben ve benim gibi düşünen arkadaşlar için para her zaman ikinci planda olacaktır. Öncelik her zaman bizi tercih eden insanların mutluluğu ve kazanmaları üzerine olacaktır.

Web tasarım bizim işimiz kazanmak sizin işiniz. Web siteniz ve sanal kimliğiniz ile her zaman kazanan siz olacaksınız.

Web tasarım ve sanal kimlik yazımın devamı gelecektir. Devamı için yeni yazı paylaşacağım ve buradan bir bağlantı linki de vermiş olacağım. Beni takipte kalın Allah’a Emanet Olun.

Web tasarım ve Seo Çalışmaları #2 devam yazısı için tıklayınız.

Gün geçmiyor ki yeni bir teknoloji haberiyle daha karşılaşalım. 🙂  Fiber İnternet ve Fiber Optik Kablo adlı yazıma hoşgeldiniz. 3 yıl önce temelleri atılan fiber internet ve fiber optik kablo sistemine geçen yıl bende geçmiştim. İyi ki de geçmişim. Bakır kablolardan ve az veri iletişimine sahip kanallardan kurtulmuş oldum. Çoğu zaman şikayet etsemde yinede nankörlük etmeyim bu zamana kadar bakır kablolar taşıdı bizi. “Yaşasın bakır kablolar!” dedikten sonra bir kenara fırlatıp atabiliriz. Hemen hemen Ülkemizde her ili saran artık fiber internet ve fiber optik kablo var. Bazı kırsal kesimlerde olduğunu düşünmüyorum ama yakında olacağından da eminim. Teknolojiden zedelenen Ülkemin insanı az sabredin, fiber ışığını görmeyen köy, kasaba kalmayacak MIŞ MIŞ. Biliyorsunuz teknolojide Dünyanın hep gerisinden geldiğimiz için köylerde ve kırsal kesimlerde yaşayan kardeşlerime, abilerime, ablalarıma, merak etmeyin diyorum. Elbet bu fiber illeti oraya da gelecek ve Türkiye’miz Dünya’nın en iyi fiber alt yapısına sahip Ülkelerinden biri olacak, ben inanıyorum…

Fiber İnternet Nedir ?

Fiber internet, yüksek hızlı internet kullanımı diye açıklayabiliriz. Tıkladığınız linkler, izlediğiniz videolar, web sayfaları, internet siteleri saniyelik bir birimde açılacak. 1000 Mbps ışık hızına ulaşabilen teknolojidir.

Fiber Optik Kablo Nedir ?

Bildiğiniz telefona bağlı kabloların kullanılmadığı ve tamamen farklı yeni nesil modem ve cam elyafı kabloların kullanıldığı bir teknolojidir.

Evet yanlış duymadınız fiber optik kablonun içinde esnek cam elyafı bulunmaktadır. (Fazla esnediğinde kırılabilir.) Mevcut internet kablolarına oranla oldukça incedir. Fiber Optik Kablonun kalınlığı, telefon kulaklığının kablosu kadardır.İçinde ki ışık iletken cam ise İnsanın saç teli kadardır.

Işık Hızında Kablonun Ucunda Ki Işık 

Fiber optik kablo ışık iletimini 300 bin km hızında gerçekleştirmektedir. Sunucudan çıkan lazer ışık, fiber optik kablo içerisinde ilerleyerek bilgi isteyen makineye 300 bin km hız ile ulaşmaktadır.

Fiber optik kablo dışındaki yüzeyi kemirgenlere, darbelere ve ateşe oldukça dayanıklıdır. Keskin bir şekilde büküldüğünde ve esnediğinde içerisinde bulunan cam kırılabilir.