Yazılar

İlla ki herşeyin bir açıklaması vardır. Arama motorları çalışma prensiplerini elimden geldiğince sizlere açıklamaya çalışacağım. Bu bölümde seo adına çalışma yapan sözde seocu, gerçekte gurmeci olan arkadaşlarada atıfta bulunalım bari. 🙂 Bu bölüm seo ile birebir alakalı bir durumdur. Konu arama motorları olunca ister istemez seo’da konunun içerisine dahil oluyor. Neyse lafı daha fazla uzatmadan arama motorları çalışma prensiplerinden madde madde bahsedelim.

Arama Motorları Çalışma Prensipleri

Dizinler

Dizinler, biz insalar tarafından yönetilir. Siteleri kayıt ederken bir sayfa başlığı ve sayfanın açıklamasını yazarız. Arama yapılırken bu yazdığımız yazılar, arama motorları tarafından filtrelenerek aranır.

Crawler

Crawler bölümü ise internette bulunan siteleri, sayfaları, resimleri yani aklıza gelebilecek tüm içerikleri tarar ve indexler. Eğer sitede bulunan içerik değiştirilirse, Crawler siteyi tekrar tarar ve aramalardaki listelenme durumunuz da buna göre etkilenir.

Crawler Bölümleri

  • Spider (Robot)
    • Siteyi ziyaret edip, site içerisinde bulunan tüm veriyi ve sayfaları (resim,yazı,video vs…) okur, hatta site içerisinde yer alan diğer linkleri de ziyaret eder. Spider diğer adıyla robotlar, siteyi 1-2 ay arayla tekrar ziyaret eder. Bu ziyaret süreci sitenin ne sıklıkla güncellendiğine bağlı olarak değişir.
  • İndex
    • Spider’in ziyaret edip bulmuş olduğu tüm herşeyi  arama motorunun indexine yani deposuna kayıt edilir. (Kopyalanır)
  • Yazılım
    • İndex bölümünde depolanan milyonlarca sayfa arasından uygun sonuçları bulur. Aranan kelime, cümle ile alakalı en uygun sonuçları bularak sıralama yöntemiyle baştan sona doğru ekrana getirir.

Hyprid

Hyprid yönteminde ise dizinler ve crawler birlikte çalışır, ancak dizinler daha önceliklidir. Günümüzde bir çok arama motoru bu yöntemi kullanır.

Bilmenizde Fayda Var

Sitenize girdiğiniz her kelime ve her cümle arama motorları tarafından yukarıda bahsettiğim üzeri görülüp kayıt altına alınmaktadır. Seo açısından ve sıralanmada ilk sayfada yer almanız açısından arama motorlarının çalışma prensiplerini bilmek zorundasınız. Bir çok arama motoru bu yöntemi kullansa da her arama motorunun belirli kriterleri vardır. Yukarıda bahsettiğim bilgiler genel olarak arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz açısından faydalı bilgilerdir. İşi usulüne göre yaparsanız her zaman kazanan tarafta yer alacaksınız.

Konu ile alakalı bilgi, yardım ve destek için iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

Herkese Merhaba. Bildiğiniz üzere Microsoft Office Programları profesyonel tam sürümü ücretli olmaktadır. Tam sürümünü kullanmak için elinizde active edebileceğiniz bir key veya lisans adresinizin olması gerekmektedir. Tabiki düşündüğünüz ve bildiğiniz gibi bunlar ücretlidir. Durum böyle olunca biz kullanıcılar, alternatif ücretsiz office programları arıyoruz.

Bizzat kendiminde kullandığı ve bir çok yerde kurtarıcı olan bir kaç office programları elbette bulunmaktadır.

Alternatif Ücretsiz Office Programları

1.Microsoft Office Online

Microsoft‘un çeyrek ücretli olan office online uygulaması, sonuçta bu uygulamayı kullanabilmemiz için internetimizin olması gerekmektedir. Office Online uygulamasına, Microsoft hesabınızdan veya Hotmail hesabınızdan erişim sağlayabilirsiniz. OneDrive özelliği ile 15 Gb ücretsiz bir alan sunuyor. Dilediğiniz gibi çalışmalarınızı yapıp saklayabileceğiniz ve internetin olduğu her ortamda çalışmalarınıza ulaşabileceğiniz güzel bir uygulamadır. Kullanmanızı tavsiye ederim. Buradan https://www.office.com/ Microsoft Office Online ulaşabilirsiniz.

2.Google Drive

Google Drive tıpkı Microsoft Office Online gibi çalışmaktadır. Özellikleri ve kullanıcıya sunduğu farklılar hemen hemen aynıdır. İnternetinizin olduğu her yerden çalışmalarınıza rahatlıkla ulaşabilir düzenleme yapabilirsiniz. İki dev firma birbirinden ayrı olduğu için dolayısıyla arayüz ve kullanıcı sembol, ikonları farklıdır. https://drive.google.com/ adresinden dökümanlarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz.

3.Open Office

Open Office, Microsoft Office ve Google Drive gibi online çalışmaz. Bilgisayarınıza indirip kurmanız gereken bir office programıdır. Oldukça basit ve bir çok özelliği ile gerçekten göz dolduruyor. Kullanmış biri olaraktan benim şahsi fikrim gerçekten çok başarılı bir program olduğudur. Hem ücretsiz olması hemde ücretli programlarda olan özelliklerin Open Office’de olması tercih edilmesinde büyük rol oynuyor. Open Office bir diğer bilinen adı ise Apache Open Office‘dir. https://www.openoffice.org/tr/ adresinden programı indirebilirsiniz.

4.LibreOffice

LibreOffice, Open Office‘nin bir zamanlar kolu olan ve sonradan yollarını ayıran bir yazılım şirketinin sunduğu ücretsiz office programı. LibreOffice Kullanma şansım ve tecrübem olmadı, hakkında tek bilgim ücretsiz sürümlerinin bulunduğudur. Buradan https://tr.libreoffice.org/ programın web sitesine ulaşarak, LibreOffice hakkında daha çok bilgiye sahip olabilir ve indirebilirsiniz.

Ücretli Office Programlarına alternatif olabilecek ve işinize yarayacağını düşündüğüm ücretsiz Office Programlarını sizlerle paylaştım. Kendinize iyi bakın Allaha’a emanet olun…