Yazılar

Gün geçmiyor ki yeni bir teknoloji haberiyle daha karşılaşalım. 🙂  Fiber İnternet ve Fiber Optik Kablo adlı yazıma hoşgeldiniz. 3 yıl önce temelleri atılan fiber internet ve fiber optik kablo sistemine geçen yıl bende geçmiştim. İyi ki de geçmişim. Bakır kablolardan ve az veri iletişimine sahip kanallardan kurtulmuş oldum. Çoğu zaman şikayet etsemde yinede nankörlük etmeyim bu zamana kadar bakır kablolar taşıdı bizi. “Yaşasın bakır kablolar!” dedikten sonra bir kenara fırlatıp atabiliriz. Hemen hemen Ülkemizde her ili saran artık fiber internet ve fiber optik kablo var. Bazı kırsal kesimlerde olduğunu düşünmüyorum ama yakında olacağından da eminim. Teknolojiden zedelenen Ülkemin insanı az sabredin, fiber ışığını görmeyen köy, kasaba kalmayacak MIŞ MIŞ. Biliyorsunuz teknolojide Dünyanın hep gerisinden geldiğimiz için köylerde ve kırsal kesimlerde yaşayan kardeşlerime, abilerime, ablalarıma, merak etmeyin diyorum. Elbet bu fiber illeti oraya da gelecek ve Türkiye’miz Dünya’nın en iyi fiber alt yapısına sahip Ülkelerinden biri olacak, ben inanıyorum…

Fiber İnternet Nedir ?

Fiber internet, yüksek hızlı internet kullanımı diye açıklayabiliriz. Tıkladığınız linkler, izlediğiniz videolar, web sayfaları, internet siteleri saniyelik bir birimde açılacak. 1000 Mbps ışık hızına ulaşabilen teknolojidir.

Fiber Optik Kablo Nedir ?

Bildiğiniz telefona bağlı kabloların kullanılmadığı ve tamamen farklı yeni nesil modem ve cam elyafı kabloların kullanıldığı bir teknolojidir.

Evet yanlış duymadınız fiber optik kablonun içinde esnek cam elyafı bulunmaktadır. (Fazla esnediğinde kırılabilir.) Mevcut internet kablolarına oranla oldukça incedir. Fiber Optik Kablonun kalınlığı, telefon kulaklığının kablosu kadardır.İçinde ki ışık iletken cam ise İnsanın saç teli kadardır.

Işık Hızında Kablonun Ucunda Ki Işık 

Fiber optik kablo ışık iletimini 300 bin km hızında gerçekleştirmektedir. Sunucudan çıkan lazer ışık, fiber optik kablo içerisinde ilerleyerek bilgi isteyen makineye 300 bin km hız ile ulaşmaktadır.

Fiber optik kablo dışındaki yüzeyi kemirgenlere, darbelere ve ateşe oldukça dayanıklıdır. Keskin bir şekilde büküldüğünde ve esnediğinde içerisinde bulunan cam kırılabilir.