Yazılar

Yeni bir Samsung Galaxy S7 kişisel yazıma hoşgeldiniz. Belki de piyasaya Samsung firması kadar elektronik ürün çıkartan bir başka firma yoktur. Adamlar bu yıl telefon satışlarından zarar etseler, çamaşır makinesinden kazanıyorlar. Çamaşır makinesinden zarar etseler buz dolabından veya bilgisayardan kazanıyorlar. Samsung firması, elektronik ürün piyasasına hakim olan lider firmaların başında gelen şüphesiz en büyük elektrik-elektronik markasıdır. Bir Sony hayranı olan ben, hayatımda ilk defa Samsung ürününe ait Galaxy S4 kullandım. Güzel telefondu gayet hoş ve şık bir tasarımı vardı. Tasarımdan ziyade özellikleri de göz ardı edilemeyecek kadar iyiydi. Ama yinede hayranı olduğum markayı bırakma niyetinde değildim, Sony ‘nin benim hayatımda yeri çok başkadır. 🙂

Lafı daha fazla uzatmadan geçenlerde (1 ay oldu) Samsung’un yeni ürünü olan Galaxy S7 cep telefonunu inceleme imkanım oldu. Gerçekten çok şık bir tasarım olmuş, beğenimi topladı genel manada tasarım,şıklık ve özellik olarak ben 10 üzerinden 9 puan verdim. 1 puanı ise neden kırdım bilemiyorum içimden öyle geldi. Şimdiye kadar hiç bir tasarımda 10 üzerinden 10 diye bir yerde ürün görmediğimden kendimide öyle şartlandırdım heralde, artık bilemeyeceğim 🙂

Samsung Galaxy S7 / S7 Edge Ekran Büyüklüğü

Galaxy S7, tasarım olarak ele tam oturan, Quad hd 5.1 inc ve 577 ppi görüntü değerine sahip çok iyi ekranı var. Samsung Galaxy S7 Edge ise Quad hd 5.5 inc ve 534 ppi değerine sahip bir ekranı var. Şahsen büyük ekran sevmediğimden dolayı benim tercihim S7’den yana olacaktır.

Sağlamlık ile Öne Çıkıyor

Samsung Galaxy S7 / S7 Edge, teknolojik özellikleri bir kenara, sağlamlık ile ön plana çıkmaya da çalışmış. Her iki model de suya ve toza dayaklı modellerdir. Suyun altında 30 dakikaya kadar dayanabilmektedir. Yine hatırlatmak zorundayım, bir Sony hayranı ve kullanıcısı olarak Samsung’un bu özellikleri bakalım Sony’i geçebilecek mi ?

İşlemci Hızı ve Grafikler Gerçekten Harika…

Samsung Galaxy S7 / S7 Edge her iki modelinde Android 6.0 (Marshmallow) işlemci, 2.6 Ghz hızında Exynos 8890 yonga seti ve 4 gb ram kullanmış. 16 milyondan fazla renk yogunluğu bulunan telefonların görüntü kalitesinden hakikatten etkilendim.

Kamera Özellikleri Büyüleyici

12 Megapixel kameraya sahip telefonların F1.7 diyagraf açıklığı ile daha net ve keskin görüntüye sahip çekimler yaptım ve sonuç olarak kamerasından da etkilenmedim desem yalan olur ancak biraz fazla makyajlı çekimler yapıyor, herhâlde ayarlardan renk yoğunluğu ayarlanabilir diye düşünüyorum. 4k ve slow motion videolar çektiğimde de gerçekten çok eğlenceli olduğunu farkettim. 🙂

Bataryalar Canavar Gibi

Samsung Galaxy S7 3000 Mah pile sahip iken, Galaxy S7 Edge boyut itibari ile 3600 Mah bir pil gücüne sahip. Çok fazla oyun oynamıyorsanız akşama kadar internette rahatça vakit geçirebilirsiniz. Bataryaları ise ne yazık ki siz değiştiremiyorsunuz arkadaşlar. Bu bakımdan nasıl tepki vereceğimi bilemedim ama hayırlısı böyleymiş diyip – geçtim. 🙂

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge En Uygun Fiyatları

Kısa araştırmalarım neticesinde Galaxy S7 2.389 TL.
Galaxy S7 Edge
için bulduğum uygun fiyat 2.779 TL.

Genel Görüşüm

Genel olarak üstünkörü telefon hakkında bildiklerimi burada paylaşmak istedim. Daha detaylı olarak araştırma yaparsanız çok ince detaylarına ulaşabilirsiniz. Bu özelliklere sahip telefonlar için bu fiyatlar sizce nasıl ? Siz karar verin.

Android Uygulamaları İndirirken Dikkat !

Herkese Merhaba. Android uygulamaları indirirken dikkat etmemiz gereken ince ayrıntılar bulunmaktadır. Tabi çoğu zaman bu ince ayrıntıları, uygulamayı hemen yüklemek için gözden kaçırabiliyoruz. Android işlemcili telefonumuza uygulama-oyun indirirken dikkat etmeden atladığımız ” uygulamanın şunlara eşimine izin ver ” uyarısını kesinlikle dikkate almalıyız.

Google Play Store’de Virüs Var Mı ?

Bunu söylemek istemezdim ama ne yazık ki Play Store’de çok az sayıda da olsa virüslü uygulama ve oyun bulunmaktadır. Bu konuda güvenmediğiniz ve bilmediğiniz kaynaklara sahip uygulama ve oyunları indirmeyiniz. Bildiğiniz ve güvendiğiniz yapımcı şirketlerin uygulamalarını indirebilirsiniz.

Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama Yüklemek Ne Kadar Güvenli ?

Telefonunuzun ayarlarında ” bilinmeyen kaynaklara güvenilsin ” seçeneği bulunmaktadır. Bu seçeneği aktif ettiğiniz taktirde Google Play Store haricinde ki marketlerden ve sitelerden de uygulama indirmenize olanak sağlar. Fakat Google Play Store’de bulunan bazı uygulama ve oyunlarda bile virüs varken bu seçeneği kullanmanız ne kadar mantıklı olur siz düşünün.

Android Telefonda Antivirüs Programa İhtiyaç Var Mı ?

Teknik olarak gerek yoktur, ancak virüs bulaşması imkansız da değildir. Her hangi bir şüpheniz veya telefonunuzda olağanüstü değişiklikler varsa kullanmanızı öneriririm.

Android Uygulamaları İndirirken Dikkat !

Google Play Store’den veya bilinmeyen kaynaklardan android uygulamaları indirirken oldukça dikkat etmemizde fayda var. İşinize yarayacağını düşündüğünüz program casus bir yazılım veya telefonunuzu çöpe çevirecek bir virüs yazılımı olabilir. Uygulamayı indirirken nerelere erişim sağladığına dikkat ediniz.

Fotoğraf Uygulamasının Mesajlara Eşirim Sağlamasıda Nedir !

Örneğin; teknik açıdan bir çok özelliği olan fotoğraf uygulaması yüklemek istedim. fakat yükleme esnasında mesajlar dahil bir çok özelim diye hitap ettiğim bölümlere erişim izni istedi ve ben izin verdim. Bu uygulamayı yapan şahıs/firma, benim mesajlarıma ve özel bilgilerime ulaştığını varsayalım. Neler yapabileceklerini tahmin edebiliyormusunuz ?

Bir oyun yükleyeceksiniz ve sizden yükleme esnasında fotograflarınıza/mesajlarınıza ve daha bir çok özel bölüm diye adlandırılabilecek alanlara erişim izni istiyor. Sizce bu ne kadar mantıklı ? Bir oyunun, mesajlarla ve medya içerinizle işi varsa problem var demektir.

Kişisel Bilgilerinizin Kötü Niyetli Ellere Geçtiğini Düşünün ! 

Android uygulamaları indirirken “erişim izni”ne dikkat etmezseniz, kişisel bilgilerinizin kötücül ellere geçmesi içten bile değil. Sonuç olarak telefonumuzdan bankacılık işlemleri, sosyal medya hesapları gibi çeşitli işlemler yapmaktayız. Bu bilgilerin başkasının eline geçmesini istemeyiz dimi ? Bende sizin gibi düşünüyorum.

Google Play Store Avantajı !

Az önce yukarıda saydığım şeyler başınıza gelebilecek ihtimallerdi. Ancak bu ihtimaller Google Play Store’de oldukça az orandadır. Uygulama ve oyun yapmayı bilen herkes Google Play Store’de bulunamıyor. Nihayetinde bir denetleme ve gizlilik kuralları var.

Asıl Hedef Bilinmeyen Kaynaklar !

Bilinmeyen kaynaklardan yani Google Play Store ve telefonunuzun orjinal içeriği olan samsung, sony market gibi market uygulamaları dışındaki internet ortamında indirdiğiniz uygulama ve oyunlar asıl tehlikeli olanlardır. Dolayısıyla telefonunuzda “bilinmeyen kaynaklar” uygulama yükleme modu kapalı olması en sağlıklı olanıdır.

Bilinmeyen Kaynaklar Nerededir ?

Ayarlar/Güvenlik bölümünde yer alan “Bilinmeyen kaynaklar” kapalı olması güvenliğinizi arttıracaktır.

Önerim ⇓

a. Bilinmeyen Kaynaklardan Uygulama ve Oyun Yüklemeyiniz.

b. Yükleme Esnasında “Erişim İzni”ne dikkat Ediniz.

c. Gerekli Durumlarda Antivirüs İle Derin Tarama Yapınız.

d. Telefonunuzda Casus Uygulama Olduğuna Eminseniz, Telefonunuza Hard Format Atın/Attırın ve Şifrelerinizi değiştirin.

Android Uygulamaları Ve Oyunları Bizim İçindir

Android Uygulamaları ve Oyunları, kullanıcıyı memnun ve mutlu etmek içindir. Eğlenceli vakitler geçirebilmek içindir. Bu konuda yazılım fimasına düşen görevler kadar, kullanıcıyı ilgilendiren ve kişisel güvenliği için kullanıcının bilmesi gereken teknik kurallar da vardır. Yukarıda belirtmiş olduğum kurallara ve önerilere uymanız halinde mağduriyet durumunuz en az seviyeye inecek, güvenliğiniz artacaktır.

Herkese Merhaba. Günümüzün büyük bir bölümü malumunuz telefonda çişitli uygulamarda ve oyunlarda geçmektedir. Severek oynadığımız oyunlar bazen can sıkıcı duruma gelse de oyunlardan vazgeçemiyoruz. İstatiksel veriler baz alınarak yapılmış işte en iyi android oyunları listesi ;

subway surfers

en iyi android oyunları

 

Subway Surfers (4.4)

Dünya çapında 500 Milyondan fazla indirilen ve sevilerek oynanan güzel bir oyun.

 

 

need for speed

need for speed

 

Need For Speed No Limits (4.3)

İyi bir kullanıcı puanına sahip yarış oyunu.

 

 

hill climb racing

en iyi android oyunları

 

Hill Climb Racing (4.4)

100 Milyondan fazla oynanan yarış benzeri bir araba oyunu.

 

 

candy crush saga

candy crush saga

 

Candy Crush Saga (4.3)

500 Milyondan fazla indirilen ve popülerliğini yitirmeyen oyunlardan bir tanesi.

 

 

temple run

en iyi android oyunları

 

Temle Run 1-2 (4.3)

100 Milyon indirilme oranına sahip aksiyon oyunu.

 

 

ashalt 8

asphalt 8 airborne

 

Asphalt:Airborne 8 (4.5)

50 Milyondan fazla indirilmiş olan bu yarış oyunu gerçekten güzel grafikleri ve oyun kalitesini sizlere rahatlıkla yansıtabilir, tabi 1.8 gb boş alanınızın olması gerekiyor.

 

 

angry birds

en iyi android oyunları

 

Angry Birds (4.4)

Heralde Angry Birds bilmeyeniniz yoktur diye tahmin ediyorum. 100 Milyondan fazla indirilme oranına sahip, sapandaki kuşları fırlatarak domuz avlama oyunu.

 

smash hit

smash hit

 

Smash Hit (4.4)

50 Milyondan fazla indirilen bu oyunu kesinlikle indirmenizi tavsiye ederim. Çelik bilyelerle cam kırıyorsunuz ve stres atıyorsunuz. 🙂

 

TAVSİYE ⇓

gunship battle helicopter

gunship battle helicopter

 

Gunship Battle Helicopter 3D (4.3)

50 Milyon ve üzeri indirilmiş olan harika bir aksiyon oyunu.

 

 

 

#en iyi android oyunları #en çok sevilen android oyunları #en çok indirilen android oyunları #tavsiye edilen android oyunları

” ios mu android mi almalıyım diyenler #2 ” yazımın 2. bölümüne hoşgeldiniz. Burada ise sizlerle, neden Android işlemcili bir telefon kullanmanız gerektiğini ve Android telefonun kötü yönlerini paylaşacağım. işte ios mu android mi almalıyım diyenler.

Neden Android Telefon Kullanmalıyım ?

Kullanım : Kullanım açısından ios işlemcisine göre biraz karışıktır. Aslında zor yanı tamamen kullanıcıya bağlıdır. Eğer tüm detayları irdelemek ve incelemek bana göre diyorsanız zevk alarak kullanabilirsiniz. Tüm içeriğe hatta dosya yönetimine varana kadar telefonun teknik detaylar dahil her içeriğine erişebilirsiniz. Genel olarak İOS tan çok özellik ve detay barındırırlar.

Güncelleştirmeler : 1-2 yıl rahatlıkla güncelleştirme alırsınız.

Google Play : Mağazası oldukça doludur ve aklınıza gelebilecek tüm uygulamaları, yüzlerce alternatifleriyle birlikte rahatlıkla bulabilirsiniz.

Aksesuar : Android telefonların hemen hemen hepsinin aksesuarları birbirine uymaktadır. Çok rahat bir şekilde alternatif bolluğuyla manavda,bakkalda her yerde çeşitli fiyat seçenekleriyle bulabilirsiniz. 🙂

Fiyat : Android telefonların sıfır fiyatı İOS a kıyasla genel olarak düşüktür.

Hafıza : Bir çok Android cihaz hafıza kartı destekler.

Kamera : Cihaza ve markasına göre değişiklik gösterir. Genel olarak iyidir.

Kişiselleştirme : Android cihazlar kişiselleştirme açısından oldukça zengin içeriklere sahiptir. Hemen hemen her detayı özelleştirilebilir.

Dış Görünüm : Android telefonlar dış görünüm açısından firmalara göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla Renk ve şekil açısından zevkinize göre boy boy Android cihaz bulunmaktadır.

Batarya : Genellikle bir Android cihaz 1 günü kolaylıkla çıkartıyor.

USB Girişleri : Standart mikro USB kullanılmaktadır.

Dayanıklılık : Çeşitlerine göre sınıflara ayrılırlar. (Örn: su geçirmez, toz geçirmez.)

Peki Android Kötü Yönleri Neler ?

Güncelleştirme : İOS a kıyasla kötüdür. 2 yıldan sonra cihaz unutuluyor.

Sıfır ve İkinci El Fiyatı : İşte en üzücü ve en kötü yanı. Canları ne zaman sıkılırsa (ortalama 4-6 ay arası ) Telefon çıkartıyorlar. Haliyle 2.000 TL verirsiniz 1 yıl sonra elinizde kalır. Bu durumlarda ihtiyacınız yoksa kesinlikle satmayın bırakın kenarda çürüsün. Durum böyle olunca, İphone un al benisi artıyor.

Google Play : Uygulamanın ve alternatiflerin çok olması iyi evet ama Appstore kıyasla uygulamaların az denetlenmelerinden dolayı az da olsa virüslü uygulama barındırmaktadır. Bu bana göre eksi bir puandır.

Genel olarak Android işlemciye sahip cihazlar iyidir, fakat şu saymış olduğum, özellikle Fiyat,Sık Çıkan Telefonlar ve Güncelleştirme konusu, ipleri kopartan ve insanın kendisini enayi gibi hissetmesine neden olan sebepler…

” ios mu android mi almalıyım ” cümlesi yıllardır tartışılan ve her zaman tartışmaya açık kalacak bir konu olarak düşünüyorum. Telefon denince Ülkemiz insanı İos cular ve Android ciler olmak üzere iki kola ayrılıyor.

İos‘cular android işlemcisini genellikle : ” Android alınır mı ” ” ezik telefonun ezik işlemcisi ” ” fakir malı ” ” aynı sahibi gibi ” cümlelerle tanımlarken,

Android‘ciler ios işlemcisini genellikle : ” ya o da telefon mu ” ” bu ona bin basar ” “bunun şarjı iki gün gidiyor” ” o kadar para verilir mi ona ” ” k*çına giyecek donu yok iphone almış ” gibi cümlelerle karşıklıklı gülümseten atışmalar yaşanıyor.

Peki bu durumda hangi işlemciye sahip telefonu seçmelisiniz, kendi yorumumla ve tarafsız olarak elimden geldiğince bilgimi sizinle paylaşacağım.

Başlıkta belirttiğim gibi ios mu android mi almalıyım diyenler için öncelikle İOS işlemcili İphone kabaca ve en basit şekilde inceleyelim.

Neden İphone Kullanmalıyım ?

Basit : Tüm içeriğini ve özelliklerini aynı gün içerisinde zorlanmadan öğrenebilirsiniz, gayet basit ve kullanım açısından hiç bir zorluğu yok.

Güncelleştirmeler : Rahatlıkla 4-5 yıl güncelleme alırsınız, ios un en çok sevdiğim özelliğidir.

Güvenli Market : Appstore ciddi anlamda %99 virüs konusunda temiz ve güvenilir uygulamalarla dolu bir AVM dir diyebilirim.

Aksesuar : Derecelendirmeye kalkarsak A kaliteye sahip aksesuarları vardır. Hemen hemen her yerde bulunabilir.

Sıfır ve İkinci El Fiyatı : Sevdiğim bir diğer yanı ise pazarın kralı 🙂 . Evet sıfır fiyatı pahalı ancak 2 yıl kullanıp satmaya kalksanız diğer firmalara oranla minimum zararla cihazınızı satabilirsiniz. İkinci el aldığınız cihazı da minimum zararla satabilirsiniz.

Dış Görünüm : İphone’lerin bir çoğu dış görünüş açısından oldukça kibar ve kullanışlıdır ki zaten tek tip tasarımı vardır. Metal kasa kullanmaları tercih edilmelerinde kesinlikle büyük rol oynuyor.

Peki İphone Kötü Yönleri Neler ?

Batarya : iphone batarya konusunda diğer firmalara göre kesinlikle geride. Yanınızda her zaman powerbank veya şarj cihazı bulundurmanızda fayda var.

Kişiselleştirme : kişiselleştirme açısından Android telefonlara göre çok çok kısıtlıdır. Jailbreak yüklenerek kişiselleştirme yapılabilir ama orjinalliğini bozacağını unutmayın.(tavsiye etmiyorum)

Bluetooth veri paylaşımı : Bunu iphone dışında başka bir cihazla yapamazsınız. Yine jailbreak yüklemeniz gerekecek ve yine orjinalliği bozulacak ve yine tavsiye etmeyeceğim 🙂

USB Girişleri : Tüm Dünya markaları standart USB girişleri kullanıyorken, Apple “lightning” kullanmakta oldukça ısrarlı. İşte bu yüzden şarj cihazınızı yanınızdan ayırmayın gittiğiniz her yerde iphone şarjı bulamayabilirsiniz.

Fiyat : Gerek İphone fiyatı gerekse aksesuar fiyatları diğer firmalara göre oldukça pahalı durumda. 😡

Hafıza : Ne yazıkki İphone hafıza kartı takılmıyor. Eğer çok fotoğraf,video çeken, müzik barındıran ve çok uygulama yükleyen biriyseniz kesenin ağzını sonuna kadar açmanız gerekecek.

Dayanıklılık : İphone genel anlamda dayanıklıdır ancak toza ve suya karşı savunmasızdır. Dolayısıyla kılıf çeşitleri bunun için var tabi malumunuz para para para 🙂

 

Kamera : İphone kamerası 5s ve sonrası için toparladı. 5 ve öncesi rakiplerine kıyasla kesinlikle geride kaldı. 5 ve öncesi için görüntünün iyi olması sizi aldatmasın. İş fotoğraf/poster baskısına geldiğinde pixsellerinizi kağıttan toplarsınız.

” ios mu android mi almalıyım diyenler ” yazımın devamı olan “neden Android kullanmalıyım” ve “Android kötü yönleri” için TIKLAYINIZ

Bir telefonda olması gereken uygulamalar, kimi zaman hayat kurtarıyor, kimi zaman vakit kaybını önlüyor, kimi zaman mecaz anlamda gözünüz ve kulağınız oluyor. Kesinlikle işinize yarayacağını düşündüğüm işte bir telefonda olması gereken uygulamalar.

 

Google Maps

Google Maps

1.Google Maps

 

Adres sorduğunuz kişi Hırsız,Katil,Kötü niyetli olabilir, Dolayısıyla Google Maps varsa kimseye adres sormaya ihtiyacınız yok.

 

 

Around

Around

2.AroundMe

“Kesinlikle olmalı” dediğim ve telefonunuzda olması gereken mutlak bir uyglama. Banka, ATM, Eğlence Mekanları, Kafeler, Alışveriş Mağazaları, Benzinlikler, Hastaneler, Oteller, Tiyatrolar, Sinemalar gibi aradığınız hemen hemen herşey bu uygulamanın içinde.

 

 

hotels

hotels

trivago

trivago

3.Hotels/Trivago

Kendi bütçenize göre otel fiyatlarını araştırabileceğiniz ve tatil keşifleri için otel araştırmaları yapanlar için bire bir uygulamalar.

 

 

spotify

Spotify

4.Spotify®

Müziksiz bir yolculuk düşünülemez dimi ?

 

 

audible

audible

5.Audible

Kitaplarla aranız iyiyse bu uygulamayı denemenizi tavsiye ederim. O okusun siz dinleyin 🙂

 

 

find my friends

find my friends

6.Find My Friends

Arkadaşınızla, eşinizle, veya sevdiklerinizle kalabalık,ormanlık gibi kaybolacağınız ortamlara gidiyorsanız, sevdikerinizi kaybetme korkusu yaşatmayacak bir uygulama, tavsiye ederim.

 

 

el feneri

el feneri

7.El Feneri

Telefonunuzda kameranızı çalıştırmadan direkt olarak telefon flaş ışığını el feneri olarak kullanabiliyorsunuz. Bu sayede kamera çalışmadan daha az şarj tüketmiş olacaksınız.

 

 

google drive

google drive

8.Google Drive

Bir çok seçenek olmasına rağmen benimde kullandığım ve kullanım açısından kullanıcıya dost olan bir bulut depolama. Google Drive size 15 gb ücretsiz bir alan sunuyor. Telefonunuzu Google drive hesabınız ile senkronize etmelisiniz. Telefonunuz suyun dibine de düşse, bin parçaya bölünüp dağılsa da,  yanıp kül olsa da, Galerinize ve yedeklediğiniz uygulamalara bir başkada cihazdan, kullanıcı adınız ve parolanız ile erişim sağlayabilirsiniz.

 

Bu uygulamarın tümünü Google Play Store de bulabilirsiniz.

Room veya Root atılmış Android cihazınız ne kadar güvenli ? Kullandığınız android cihazınızın görsel açıdan iyi olmasını veya kişiselleştirilmiş bir yapıya dönüştürmek isterken, farkında olmadan cihazını yabancı ellere teslim etmeniz söz konusu. Devamını Oku