En iyi internet tarayıcıları başlıklı yazımın altına sayfalar dolusu yazılar yazmayacağım. Kendi deneyimlerim, hız testleri ve kullanıcı açısından esnekliğini göz önüne alarak en iyi internet tarayıcılarını sizlere elimden geldiğince anlatacağım.

SAFARİ

Safari

Safari

Kendi yapısına uygun olan MAC ortamında çalışması daha doğru ve iyi sonuç verecektir, oldukça hızlı ve stabil çalışması safari’yi Mac ortamında vazgeçilmez kılıyor.

Bilgisayarımın özellikleri çok iyi ancak Windows ?

Bilgisayarınızın özellikleri ne kadar iyi olursa olsun Windows ortamında sağlıklı sonuç alacağınızı zannetmiyorum, Çoğu zaman %20 gibi bir istatistikle (her iki sistemde test edilmiştir.) hız ve veri kaybı yaşatıyor olması, kullanıcıların safari’yi Windows ortamında arkaplana atmasına sebep oluyor. Yine de Windows ortamında safari kullananların oranı bir hayli fazla.

 

FİREFOX

Kendi bünyesinde bulunan zengin eklenti özelliği ve ihtiyaçlara göre çeşitli eklentileri yükleyerek firefox’u özelleştirme yapmamız belki de firefox u tercih etmemizdeki en büyük sebep.

firefox

firefox

Farklı tema görünümleri ve tema özelleştirebilme, Yer imleri, arayüz kişiselleştirmeleri, parola senkranizasyonları, indirme yöneticisi ayarları, web geliştiricileri, kod yazarları için hata ayıklama inceleme kaynağı görüntüleyebilme gibi sıralayabileceğim bir çok özelliği mevcut.

Firefox hakkında detaylı özellikleri görüntülemek istiyorsanız, Firefox sitesinde ki özellikler sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Firefox Ülkemizde ve Dünya çapında en çok kullanılan 3. Web browserdir.

İNTERNET EXPLORER EDGE

İnternet explorer serisi, yıllarca windows format cdler ile hep iç içe gelmiştir. Kullanmasak bile ekranımızın bir köşesinde, kenarında bıraktığımız boynu bükük uygulamamızdır. Yıllar ona çok şey katmış olacak ki şuan Dünyanın

microsoft edge

microsoft edge

en çok kullanılan 2.Web browseri.

Özellikle windows 10 ile birlikte gelen internet explorer yeni adıyla “edge” gerçek anlamda çok başarılı olmuş. Eğer windows 10 kullanıyorsanız kesinlikle “edge” kullanmanızı öneririm. Yılların vermiş olduğu deneyim ile çok başarılı bir iş çıkarmış Microsoft.

Edge yalnızca windows 10 sisteminde kullanılabilir.

Eski internet explorer serilerine göre kat kat hızlı olan ve ön belliğini çok daha güçlü kullanan, web sitelerini anlık bir hızla yükleyebilme özelliğine sahip olması kendisine olan ilginin eskiye göre artmasına yol açıyor. sayfada not alabilme, hızlı oynatma, yer imleri, kişiselleştirilebilir anasayfa yapısı ve daha bir çok özelliği ile bu yıla damgasını vuran en iyi tarayıcı olma ünvanına doğru zirveye koşar adım ilerliyor, hatta uçuyor.

Benim kişisel görüşüm, kesinlikle bu bir devrimdir ve bu yılın bana göre kazananı kesinlikle “EDGE”…

GOOGLE CHROME

google chrome

google chrome

Yılların eskitemediği, gerek hızı gerekse esnek ve kolay kullanım özelliklerine sahip olması Google Chrome yıllardır en iyi internet tarayıcıları listesinde zirvede tutuyor.

Google Chrome kullanmayanınız yoktur diye tahmin ediyorum. Bu yüzden çok fazla anlatmaya çalışmayacağım.

Hala Hızlı, Hala basit ve Hala ilk sırada…

MAXTHON BULUT TARAYICI

Maxthon için özel bir alan açmak istedim çünkü hak ettiği değeri almadığını görüyorum ve bu düşüncemde yalnız olmadığımın farkındayım. Maxthon adını bir çoğunuz duymuşsunuzdur. Kiminiz kullandı, kiminiz umursamadan geçti.

maxthon

maxthon

Hiç kullanmayanlar ve ön yargıyla yaklaşanlar neler kaçırdığının farkında olsalar Maxthon’un geliştirmesine maddi manevi yardım bile yapabilirler 🙂

%100 arayüz kişiselleştirme, bir çok tarayıcıdan kat kat hızlı, onlarca içerik özelliği, izlediğini indirebilme ve pencerede oynatabilme, okuyucu kipi, yazı yumuşatma ve yumuşak kaydırma, otomatik reklam engelleyici (adblock kullanacaklar bu sitede devre dışı bıraksın lütfen 🙂 ) sayfaları ikiye bölme gibi daha sayamayacağım onlarca özelliği bulunmakta. Detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edip, Maxthon a hak ettiği değeri verelim. 🙂

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir