BMW’nin 100. Yılına özel olarak ürettiği araba bir çok kesimin dikkatini çekerken, bazı kitlelerin de olumsuz yorumlarıyla eleştirilere maruz kaldı. BMW Vision Next 100, tamamen geleceğe odaklı bir tasarım içeriyor. Arabayı dilediğiniz zaman yapay zeka veya bizzat kendiniz kontrol edebileceksiniz.

“Öyle şey olur mu canım” “kendi arabamızı bir başına mı bırakacağız” diyenler; EVET bırakacaksınız diyorum. Kablosuz telefon ile konuşulacak dediklerinde “başımıza taş yağacak” “dünyanın sonu geldi” gibi yorumlar yapan halkımız, BMW Vision Next 100 e nasıl tepkiler verecek büyük merakla bekliyorum.

Ayrıca, aracı kendi başına bırakırsanız kazaların büyük oranda azalacağına inanıyorum. (dikkatsiz sürücülerin dikkatine)

BMW Vision Next 100 fiyatı hakkında kesin bir bilgi olmadığından astronomik bir fiyat olacağını tahmin edebiliyoruz. Aracın genel düzeyde oturması ve seri üretime geçilmesi şuan için biraz zor gözüküyor. Aracı 10 yıl kadar bir zamanda ülkemizde görebiliriz.

Vision Next 100 teknik özellik olarak, trafikte diğer araçlarla ve sürücüleriyle etkileşime geçebilecek.

Aracın sizle konuşan bir yardımcısı olacak.

Yapay zeka aracı devraldığında, oturduğunuz koltuk geriye doğru yaslanacak ve  daha rahat bir ortam oluşacak.

Aracın sürücü ekranında, (HUD)  gelen mailleri, resimleri, mesajları, aramaları, km hızı, eve ne zaman döneceğinizi, gideceğiniz mesafeye ne zaman ulaşabileceğinizi görüyor olacaksınız.

Ayrıca sürüşün zor olduğu, sürücünün zorlandığı çevre,yol,hava koşullarında aracın camları çevreyi analiz ederek sürüşü kolaylaştıracak.

Aracın %90 gibi büyük bir bölümünün Karbon fiber kullanılarak yapılmış olduğu bilinmekte.

BMW Vision Next 100 ün en dikkat çeken yanı ise dış yüzüyde bulunan ızgara ve lastik çevresini saran ve lastiğe göre şekil alabilen dış yapısıdır. BMW bu sistemi 4D yazım süreci olarak açıklamaktadır.

2 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir