Arama Motorları Çalışma Prensipleri

İlla ki herşeyin bir açıklaması vardır. Arama motorları çalışma prensiplerini elimden geldiğince sizlere açıklamaya çalışacağım. Bu bölümde seo adına çalışma yapan sözde seocu, gerçekte gurmeci olan arkadaşlarada atıfta bulunalım bari. 🙂 Bu bölüm seo ile birebir alakalı bir durumdur. Konu arama motorları olunca ister istemez seo’da konunun içerisine dahil oluyor. Neyse lafı daha fazla uzatmadan arama motorları çalışma prensiplerinden madde madde bahsedelim.

Arama Motorları Çalışma Prensipleri

Dizinler

Dizinler, biz insalar tarafından yönetilir. Siteleri kayıt ederken bir sayfa başlığı ve sayfanın açıklamasını yazarız. Arama yapılırken bu yazdığımız yazılar, arama motorları tarafından filtrelenerek aranır.

Crawler

Crawler bölümü ise internette bulunan siteleri, sayfaları, resimleri yani aklıza gelebilecek tüm içerikleri tarar ve indexler. Eğer sitede bulunan içerik değiştirilirse, Crawler siteyi tekrar tarar ve aramalardaki listelenme durumunuz da buna göre etkilenir.

Crawler Bölümleri

  • Spider (Robot)
    • Siteyi ziyaret edip, site içerisinde bulunan tüm veriyi ve sayfaları (resim,yazı,video vs…) okur, hatta site içerisinde yer alan diğer linkleri de ziyaret eder. Spider diğer adıyla robotlar, siteyi 1-2 ay arayla tekrar ziyaret eder. Bu ziyaret süreci sitenin ne sıklıkla güncellendiğine bağlı olarak değişir.
  • İndex
    • Spider’in ziyaret edip bulmuş olduğu tüm herşeyi  arama motorunun indexine yani deposuna kayıt edilir. (Kopyalanır)
  • Yazılım
    • İndex bölümünde depolanan milyonlarca sayfa arasından uygun sonuçları bulur. Aranan kelime, cümle ile alakalı en uygun sonuçları bularak sıralama yöntemiyle baştan sona doğru ekrana getirir.

Hyprid

Hyprid yönteminde ise dizinler ve crawler birlikte çalışır, ancak dizinler daha önceliklidir. Günümüzde bir çok arama motoru bu yöntemi kullanır.

Bilmenizde Fayda Var

Sitenize girdiğiniz her kelime ve her cümle arama motorları tarafından yukarıda bahsettiğim üzeri görülüp kayıt altına alınmaktadır. Seo açısından ve sıralanmada ilk sayfada yer almanız açısından arama motorlarının çalışma prensiplerini bilmek zorundasınız. Bir çok arama motoru bu yöntemi kullansa da her arama motorunun belirli kriterleri vardır. Yukarıda bahsettiğim bilgiler genel olarak arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmeniz açısından faydalı bilgilerdir. İşi usulüne göre yaparsanız her zaman kazanan tarafta yer alacaksınız.

Konu ile alakalı bilgi, yardım ve destek için iletişim bölümünden bana ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir