Tarayıcı Reklam Virüsleri Nasıl Kaldırılır?

internet öneri yardım

Tarayıcı reklam virüsleri genellikle reklam ve bilgi hırsızlığı için tarayıcı reklam virüsleri kullanılmaktadır. İnternette sörf yaparken, video izlerken, sosyal portallarda arkadaşlarınızla sohbet ederken, dosya alışverişi yapılırken, güvenilmeyen kaynaklardan dosya indirirken, tarayıcınıza bulaşmaktadır.

Tarayıcı reklam virüsleri genellikle, bilgi hırsızlığı, reklam gösterimi, tıklamadığınız halde sayfa yönlendirmeleri, sağdan-soldan çıkan pop up reklamları, kimileri açık saçık pornografik içerikli olan kullanıcıyı rahatsız eden reklam virüs çeşitlerindendir.

Bilgisayarınızın sistemine zarar vermezler lakin, internette yaptığınız her işlemden haberleri vardır. Tarayıcı reklam virüslerine örnek vermemiz gerekirse,

  • Great Deals
  • Hot Deals
  • Slick Deals

tarayıcı reklam virüslerine örnek verebileceğimiz sinsi reklam türlerindendir.

Sosyal medya, gibi kullanıcı adı şifre girmeniz gereken portallara giriş yaparken kullanıcı adınız ve şifreniz, siz farkında olmadan başka kaynaklara geçebilir. Özellikle bankacılık, online ödeme, alışveriş gibi işlemleri yapıyorsanız çok daha dikkatli olmanızı öneriyorum.

Tarayıcı Reklam Virüsleri Nasıl Kaldırılır?

Eğer ücretsiz bir antivirüs programı kullanıyorsanız, büyük ihtimalle tarayıcı reklam virüslerini bulamayacaktır.

Bu ve buna benzer virüsleri kaldırmanın birden fazla yolu bulunmaktadır. Tarayıcınızı silip-tekrar yüklemek çare değildir. %90 oranında bu virüsü kaldırmayacaktır.

Kendi yöntemim olan garanti temizlik yöntemi için ihtiyacınız olan tek program kesinlikle Advanced System protector dur. Link vermeyeceğim googlede programı aratın, güvenilir ve bilinen siteden indirin. “Tam indir” sitesi tavsiyemdir.

Program Lisanslıdır. Hiç bir programa para vermeyin ama buna verin. Bu programa sahip olduğunuz da hiç bir antivirüs programı kullanmak zorunda değilsiniz. Kesinlikle sistemi yormaz ve bilgisayarda en ufak bir kasma dahi bulamazsınız. Tam sistem koruması ve internet tarayıcı kontrolleri ile tüm virüslerden ve kötücül yazılımlardan kurtulursunuz.

Ücretsiz antivirüsler bu tarz reklam virüslerinden sınıfta kalınca çare advanced system protector dur. Eğer lisans ücreti fazla gelirse özelden mesaj atın yardımcı olurum.

En iyi ücretsiz antivirüsler yazımda bahsettiğim üzere Avast’ın ücretsiz versiyonunu kullanıyordum. Avast’a güvenmediğim için Firewall güvenlik duvarı yüksek risklere karşı içimi rahatlatıyordu. Neyse, nereden geldiğini bilmediğim great deals reklam virüsü yedim. İlk işim Firewall ayarlarımı gözden geçirip sonrasında Avast ın kökünü kazımaktı. Nitekim öylede oldu. Bu arada Firewall kullanıyorsanız, masum gibi görünen bu tarz sinsi reklam virüslerini Firewall ile engelleyemezsiniz. Engellemeye kalksanız bir çok siteye erişimi kaldırmanız gerek. O zaman da iş yeri bilgisayarı gibi tüm sosyal ağlardan uzak olursunuz 🙂

Avast’ı kaldırdıktan sonra, uzun süre aklımda olan advanced system protector’u hemen bilgisayarıma kurdum ve tarayıcı reklam virüsleri anında yok oldu. Şiddetle siz değerli takipçilerime tavsiyemdir.

Bunlara ek olarak tarayıcı reklam virüslerini kaldırmak Günü kurtarmak  için adw cleaner ve combofix kullabilirsiniz. Ancak bunlar günü kurtarmak için uygundur. Bilgisayarınız için devamlı tarama halinde bulunmazlar. Sürekli kullanımda sisteminize zarar verebilir.

Liseyi Bilişim Teknolojileri, Üniversiteyi İnsan kaynakları okuyan, İnsanı ve Bilgi teknolojilerini iyi tanıyan biri... Web tasarım, Seo, logo, kurumsal kimlik çalışmaları, insan psikolojisi ve daha fazlası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir