SEO Nedir ve Ne İşe Yarar ?

seo teknoloji yardım

SEO nedir ve ne işe yarar başlıklı yazıma hoşgeldiniz. SEO, İngilizce de “Search Engine Optimization” Türkçe de “Arama Motoru Optimizasyonu” olarak adlandırılır.  Genellikle online pazarlama şirketleri tarafından yogunlukla kullanılmakta olan bir tekniktir.

SEO Ne İşe Yarar ?

Örneğin bir mobilya firmamız var ve firmamız için web sitesi yaptırmaya karar verdik. Kataloğumuz da bulunan tüm ürünleri, yemek masası, bahçe sandalyesi gibi katagorilere ayırarak çok şık ve göz alıcı bir web sitesi yaptık. Sitemizi yayınladık ve müşterileri bekliyoruz.

Ancak bizi ne arayan var, ne de soran 🙂

Hatta arama motorlarında ilk 10 sayfada dahi yokum.

Peki Neden Böyle Oldu, Oysa Herşey Çok Güzeldi ?

Bu sorunun birden fazla sebebi var arkadaşlar.

Rakiplerinize kıyasla çok güzel ve göz alıcı bir siteniz olabilir, Ancak sitenizin iyi olması sizi arama motorlarında popüler yapmaz.

Sitenizin bir çok eksiği var demektir.

SEO, sadece sitenizin kaynağında bulunan kod değildir! 

SEO, üç-beş satır koddan ibaret değildir, sosyal medyanızdan, sitenizde kullandığınız kelimelere kadar ince eleyip sık dokuyan bir sistemdir.

Arama Motorlarında İlk Sayfada Nasıl Yer Alırım ?

Yine aynı örnek üzerinden gidelim, google, bing, yandex gibi arama motorlarına “bahçe sandalyesi” yazıldığında ilk üç sayfamız yer almıyorsa, sitemizde “bahçe sandalyesi” diye bir yazı yoktur veya yeteri kadar açıklamamız ve dökümanımız bulunmamaktadır.

Eğer bu yüzden ilk sırada çıkamadığımızı düşünüp, sitemize gelişi güzel “bahçe sandalyesi” yazarsak sonuç yine hüsran olacaktır.

Meta kodu, heading, paragraf, description, odak anahtar bölümleri eksik, hatalı veya hiç yapılandırılmamış demektir.

Sitenizde yeteri kadar açıklama bulunduğuna ve teknik bölümlerinin sorunsuz olduğuna eminseniz. Buna rağmen ilk sayfada yer alamıyorsanız. Başka eksikleriniz var demek durumunda kalacağım.

Tüm arama motorlarına (Google, Bing, Yandex, Yahoo vb…) dizin kaydınızın yapılmış olması gerekmektedir.
Hepsini yaptınız ama “bahçe sandalyesi” yazınca yine çıkmıyorsunuz 🙂

Arama motorlarının robotları vardır, yeni siteleri 15 günde bir ziyaret edip otomatik dizin kaydı yaparlar. Devamlı güncellenen sitelere zaman içerisinde her gün gelmeye başlarlar. Robotlar sitenizde bir hata veya alıntı yazı, içerik vb.. gördüğünde sitenizin robotun gözünde itibarı zedelenmiş olur.

Hepsine dikkat ettiniz, hiç bir sorunun bulunmadığına eminseniz diğer eksikliklere geçebiliriz 🙂

Teknik kısmı bir yana bırakıp, içerik olarak doğru yoldan gitmiyorsanız, bir arpa boyu yol alamazsınız.

Metalar, Descriptionlar, Odak Anahtar Kelimeleri, Sosyal Medya, Doğru Cümle Kullanımı ve Noktalama İşaretleri, Yeteri Kadar Döküman (Resim, Belge,Video vb…), Dizin Kayıtları, Webmaster Kullanımları, Headingler, Sitemapler, katagoriler, Başlıklar, Anahtar Kelime Kullanımı ve Yogunluk Oranı, Backlinkler, Adwords Reklamları gibi uzayan giden bir yoldur SEO ..

Gördüğünüz gibi SEO isimli arkadaşımızın bir sürü problemleri ve ince işleri var.

Arama motorlarında ilk sayfalarda yer almak kolay olmasa da imkansız da değildir. Her azmin ve çalışmanın sonu başarıyla bitmese de tecrübe ve bilgi edinmeniz kadar güzel bir şey yoktur.

Diğer bir konuya değinmek gerekirse tüm bunların yanısıra tabi ki bir webmaster tarafından sitenin devamlı desteklenmesi ve körüklenmesi için daha farklı işlemler vardır. Tabi ki o kadar ince detayını burada paylaşmayacağım. SEO işi ile ilgilenen bende dahil meslektaşlarımın işine çomak sokmak istemem. Zaten yukarıda vermiş olduğum bilgiler sitenizi kesinlikle üst sıralara taşıyacaktır.

Ve unutmamanız gereken bir detay ; Önemli olan üst sıralarda bulunmak değil, Devamlı olarak orada kalmanızdır.

SEO hakkında destek almak istiyorsanız iletişim bölümünden bana mail atmanız yeterli…

Liseyi Bilişim Teknolojileri, Üniversiteyi İnsan kaynakları okuyan, İnsanı ve Bilgi teknolojilerini iyi tanıyan biri... Web tasarım, Seo, logo, kurumsal kimlik çalışmaları, insan psikolojisi ve daha fazlası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir