Karışanı Olmayan Hayat

bence her telden yaşam

Karışanı olmayan hayat istermiydiniz ? o halde daha çok beklersiniz. Henüz kapıdan dışarı çıkmadan “nereye” diye bir ses duyarsınız (özellikle kızlar) . İlk hesabı ve sorguyu atlattıktan sonra kız-erkek arkadaşınız varsa ikinci hesaba yönelirsiniz. Zor bela iki aşamayı geçtikten sonra üçüncü evre olan etrafta ki tanıdıklar ve komşular sizi beklemektedir.

Hor görülen ve sorumluluk aşılanmaya çalışılan bizler, küçüklüğümüzden beri “sen büyüksün” “sen yap” “bunu senin yapman lazım” “şurayı topla” “kardeşine-yiğenine sahip çık” gibi ifadelerle biz mağdur gençlere sorumluluk yüklerler.

Yaş ilerledikçe sorumluluk bilinci güncellenir ve artık ailemize, akrabalarımıza, sevdiklerimize hatta bakkalcı Ali amcaya, sucu Eyüp dayıya bile sorumluluğumuz vardır. Yaş olmuş 23 ! bakkala gidersin “Ali amca dört ekmek” dersin “hayırdır la akşama misafir mi var” diye cevap alırsın.

Eve hızlı adımlarla yürürken, “acelen mi var nereye böyle !” aslında “tabakaneye b*k mu yetiştircen” demek istemiş ama kibarlığından harfleri yumuşatmış  bir ses duyarsın ve arkana döndüğünde karşında senede bir kez gördüğün mahalle sakinlerinden biri çıkar. Bunlar yine iyi birde şunlara bakalım ;

  • Hem cinsiniz olan arkadaşınızla gezmeye gideceksiniz, mahallede buluştuğunuz an yandığınız andır. Ya pezevenklik yapmaya, ya da kızlara bakıp laf atmaya, gidiyorlardır” kızlara söylediklerinden hiç bahsetmiyorum bile.
  • Karşı cinsiniz ile yan yana görüldüğünüzde ise durum daha fecidir. “Kesin bi b*k yiyecekler” ya da “mercimeği fırına vermişler” gibi ifadelerle ruhunuzu zedelerler.

Peki gelin bir de bu laf atan, insanlıktan nasibini almamış sözde namuslu olan yaratıklara göz atalım.

Özellikle esnaflardan bahsedeceğim.

Ekmek teknesi dediği, dükkanına gelen bayan müşteriye alışveriş boyunca “hanım abla, efendim, emredersiniz” gibi ifadelerle saygısını bozmayan, Asılmak istediğinde yüz bulamayınca, kadının ne namusunu nede haysiyetini bırakan sözler edip, terbiyesinden eser kalmayan, esnaf diye geçinen yüzlerce müsvettenin içerisinde yaşıyoruz.

Yüzünüze gülüp arkanızdan konuşan bu müsvettelere biliyorum ki hayatınız da yer yok. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki ufak sinek mide bulandırır. Biliyorum biliyorum milletin ağzı torba değil ki büzesin…

Zordur Türkiye’de yaşamak, adın çıkacağına canın çıksın derler. Bazen dışarı çıkıp tek başına yürümek, biraz da olsa kafa dinlemek istersin ama %99 canınızı sıkacak bir şey olur.

Karışanı olmayan hayat istiyordunuz dimi ?

Karışanı olmayan hayat derken, kimseyi takmayın demiyorum. Ailemize ve sevdiklerimize karşı sorumluluğumuz daima olmalı. Sadece hayatınızdan fazlalıkları çıkartın diyorum. Dışarıda yemek yerken, yürürken, biriyle sohbet ederken, sizi rahatsız eden çevredeki meraklı gözlerden kaçabilirsiniz ama sözlerinden saklanamazsınız. 🙂

Dedikodu, Gıybet ve Haset almış başını giderken sizin bir farkınız olsun…

Siz siz olun karakterinizi asla bozmayın, bozmalarına izin vermeyin…

Liseyi Bilişim Teknolojileri, Üniversiteyi İnsan kaynakları okuyan, İnsanı ve Bilgi teknolojilerini iyi tanıyan biri... Web tasarım, Seo, logo, kurumsal kimlik çalışmaları, insan psikolojisi ve daha fazlası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir