ios mu android mi almalıyım diyenler

teknoloji

” ios mu android mi almalıyım ” cümlesi yıllardır tartışılan ve her zaman tartışmaya açık kalacak bir konu olarak düşünüyorum. Telefon denince Ülkemiz insanı İos cular ve Android ciler olmak üzere iki kola ayrılıyor.

İos‘cular android işlemcisini genellikle : ” Android alınır mı ” ” ezik telefonun ezik işlemcisi ” ” fakir malı ” ” aynı sahibi gibi ” cümlelerle tanımlarken,

Android‘ciler ios işlemcisini genellikle : ” ya o da telefon mu ” ” bu ona bin basar ” “bunun şarjı iki gün gidiyor” ” o kadar para verilir mi ona ” ” k*çına giyecek donu yok iphone almış ” gibi cümlelerle karşıklıklı gülümseten atışmalar yaşanıyor.

Peki bu durumda hangi işlemciye sahip telefonu seçmelisiniz, kendi yorumumla ve tarafsız olarak elimden geldiğince bilgimi sizinle paylaşacağım.

Başlıkta belirttiğim gibi ios mu android mi almalıyım diyenler için öncelikle İOS işlemcili İphone kabaca ve en basit şekilde inceleyelim.

Neden İphone Kullanmalıyım ?

Basit : Tüm içeriğini ve özelliklerini aynı gün içerisinde zorlanmadan öğrenebilirsiniz, gayet basit ve kullanım açısından hiç bir zorluğu yok.

Güncelleştirmeler : Rahatlıkla 4-5 yıl güncelleme alırsınız, ios un en çok sevdiğim özelliğidir.

Güvenli Market : Appstore ciddi anlamda %99 virüs konusunda temiz ve güvenilir uygulamalarla dolu bir AVM dir diyebilirim.

Aksesuar : Derecelendirmeye kalkarsak A kaliteye sahip aksesuarları vardır. Hemen hemen her yerde bulunabilir.

Sıfır ve İkinci El Fiyatı : Sevdiğim bir diğer yanı ise pazarın kralı 🙂 . Evet sıfır fiyatı pahalı ancak 2 yıl kullanıp satmaya kalksanız diğer firmalara oranla minimum zararla cihazınızı satabilirsiniz. İkinci el aldığınız cihazı da minimum zararla satabilirsiniz.

Dış Görünüm : İphone’lerin bir çoğu dış görünüş açısından oldukça kibar ve kullanışlıdır ki zaten tek tip tasarımı vardır. Metal kasa kullanmaları tercih edilmelerinde kesinlikle büyük rol oynuyor.

Peki İphone Kötü Yönleri Neler ?

Batarya : iphone batarya konusunda diğer firmalara göre kesinlikle geride. Yanınızda her zaman powerbank veya şarj cihazı bulundurmanızda fayda var.

Kişiselleştirme : kişiselleştirme açısından Android telefonlara göre çok çok kısıtlıdır. Jailbreak yüklenerek kişiselleştirme yapılabilir ama orjinalliğini bozacağını unutmayın.(tavsiye etmiyorum)

Bluetooth veri paylaşımı : Bunu iphone dışında başka bir cihazla yapamazsınız. Yine jailbreak yüklemeniz gerekecek ve yine orjinalliği bozulacak ve yine tavsiye etmeyeceğim 🙂

USB Girişleri : Tüm Dünya markaları standart USB girişleri kullanıyorken, Apple “lightning” kullanmakta oldukça ısrarlı. İşte bu yüzden şarj cihazınızı yanınızdan ayırmayın gittiğiniz her yerde iphone şarjı bulamayabilirsiniz.

Fiyat : Gerek İphone fiyatı gerekse aksesuar fiyatları diğer firmalara göre oldukça pahalı durumda. 😡

Hafıza : Ne yazıkki İphone hafıza kartı takılmıyor. Eğer çok fotoğraf,video çeken, müzik barındıran ve çok uygulama yükleyen biriyseniz kesenin ağzını sonuna kadar açmanız gerekecek.

Dayanıklılık : İphone genel anlamda dayanıklıdır ancak toza ve suya karşı savunmasızdır. Dolayısıyla kılıf çeşitleri bunun için var tabi malumunuz para para para 🙂

 

Kamera : İphone kamerası 5s ve sonrası için toparladı. 5 ve öncesi rakiplerine kıyasla kesinlikle geride kaldı. 5 ve öncesi için görüntünün iyi olması sizi aldatmasın. İş fotoğraf/poster baskısına geldiğinde pixsellerinizi kağıttan toplarsınız.

” ios mu android mi almalıyım diyenler ” yazımın devamı olan “neden Android kullanmalıyım” ve “Android kötü yönleri” için TIKLAYINIZ

Liseyi Bilişim Teknolojileri, Üniversiteyi İnsan kaynakları okuyan, İnsanı ve Bilgi teknolojilerini iyi tanıyan biri... Web tasarım, Seo, logo, kurumsal kimlik çalışmaları, insan psikolojisi ve daha fazlası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir