İnsanların yerini robotlar alıyor…

teknoloji

15 yıl önce kablosuz telefonla konuşulacak dediklerinde “ya sen delimisin” “dünyanın sonu geldi” “Allahım sen bizi koru” gibi ifadelerle insanlarımız tepkilerini ortaya koyuyordu. Peki değişen şey sadece cep telefonlarının çıkması veya televizyonların renkli olmasımıydı ?Gelişen teknoloji dur durak bilmiyor, fabrikalarda, iş yerlerinde, restaurantlarda, evlerde vb.  yerlerde çalışan insanların yerine 15-20 yıl önceden robotlar göz koymuştu. Şimdilerde arka arkaya gelen haberler bizleri hem şaşırtıyor hem de kaygılandırıyor.

Merak ettiğim ve sizlerle paylaşmak istediğim işte o bilgiler;

Bilişim dalında önde gelen firmalardan biri olan Çinli Foxconn şirketinin fabrikalarında 1 milyondan fazla işçi çalışıyor, kendi fabrikalarında kas gücüyle çalışanlarının %99 unu işten çıkarabilir ve yerlerini robotlarıyla doldurabilir. Öyle bir durumda başka firmalarda bu ekonomik yöntemi uygulayacağı için işsizlik baş gösterebilir. Tabiki bu durum Çin hükümetiyle şirket sahiplerini karşı karşıya getirebileceği için şimdilik orta vadede bu planı uygulamaya sokmaya hazırlar ve artık işçi almıyorlar. 2030-2040 yılları arasında uzman doktorların bile işsiz kaldığına şahit olabiliriz.

 

Sorun nerede ?

Sorun, çeşitli firmaların teknolojiyi insanların mutluluğu,refahı,huzuru için değil, rekabet ve para uğruna yapıyor olması.

Bunlara ek olarak silah teknolojisi, insansız savaş makineleri de cabası.

insanların yerini robotlar alıyor (!)

İnsanların yararına çalışan ve hedeflerinin birinci sırasında kâr amacı olmayan şirket neredeyse yok gibi.

Sorunun bir diğer parçası ise işsizlik.
İşsizlik arttıkça dünyanın geleceği noktayı hiç düşündünüz mü?

Ben düşündüm;

fakirlik,açlık ve savaşlar yüzünden çöken toplumlar.

Bu kadar karamsar olma diyecekler olanlar lütfen geçmiş yıllarda işçi robotların kaç insanın ekmeğine mâl olduğunu araştırsın.

Bu yazımda teknolojiye karşı bir insan profili vermiş gibi görünebilirim ama değilim. Teknolojiyle barışık ve yakından takip edenlerdenim. Burada asıl değinmek istediğim insanlarla robotların barışık ve uyum içinde yaşamasıdır. İnsanlara sorun değil her zaman iyilik getirmelerini umarak sizleri aşağıdaki videolarla baş başa bırakıyorum.

Dört ayaklıların yerini alan robotlar

Honda Asimo

Liseyi Bilişim Teknolojileri, Üniversiteyi İnsan kaynakları okuyan, İnsanı ve Bilgi teknolojilerini iyi tanıyan biri... Web tasarım, Seo, logo, kurumsal kimlik çalışmaları, insan psikolojisi ve daha fazlası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir