Herkes SEO Uzmanı Olamaz !

Herkesin ağzında seo, herkesin gönlünde seo ve makale yazmayı bilen herkes seo uzmanı olmuş. 2 günlük blog yazarları, internetin anlamını yeni öğrenenler, ağzı laf yapan kişiler ve bilimum buna örnek kişiler kendilerini seo uzmanı ilan etmiş durumda. Üzgünüm ama öyle herkes seo uzmanı olamaz kusura bakmayın.

5 yılı aşkın sürede gerek okulda gerek çeşitli platformlarda aldığım eğitimler bile beni hemen uzman yapmıyor. En azından kendini beğenmişlik edasıyla “ben seo da uzmanım” “ben seo yu çok iyi yaparım” “seo da üstüme yok”  gibi cümleler dahi kurmadım. Bu cümleler ve buna benzer sloganlar insanı uzmandan çok ciddiyetsiz ve kendine olan aşırı güvenin kurbanı olarak gösteririr. Buradan o seo uzmanı olan arkadaşlara duyurulur.

Ciddi bir iş yapıyorsanız elbette işin içinde iddia olmak zorundadır. İşini hakkıyla yapan meslektaşlarımı yürekten ve canı gönülden kutlarım. Ancak 1 yılda seo uzmanıyım diye kurumsal web siteleri yaptırıp insanları modern haraca bağlayan ve bizler gibi yıllarını eğitimle/tecrübeyle geçirmiş kişilerin hakkını gasp etmeye çalışan kişilerin oyununa gelmeyiniz.

Küçük bir örnek vermem gerekirse;

A sitesinde seo ile alakalı teknik terimler ve kodlar bulunmakta, sizlere bunu veya şunu yaparsanız aramalarda ilk sayfa’da yer alacaksınız diye iddia ediliyor, sizde orada yazılanları uygulamaya koyuyorsunuz. Oysa kendi blogunu üst sıralara taşıyor, sizin blogunuzu veya sitenizi geriye doğru gönderiyor.

Hangi firmaların veya blogların bunu yaptığını söylemeyeceğim. Her gördüğüne inanan ve ücretsiz diye kar ettiğini düşünenler, bu bilgiyi sizinle paylaşmıyorum bunu hak ettiğinizi düşünüyorum…

Herkes Seo Uzmanı Olamaz !

Yıllardır Web tasarım/Grafik/Seo/Logo gibi eğitim ve diploma almış bu işi yapan arkadaşlarımın ve meslektaşlarımın (bende dahil) işlerini severek yaptığına inanıyorum.

Bilgisayarla alakası olmayan yıllardır gurme üzerine blog sahibi olanlar bugün SEO uzmanı oluyorsa, bizlerin aldığı teknik/meslek diplomalarının ve bilgisayar bilgilerinin bir anlam ifade etmediğini söyleyebilir miyim ?

Vasıfsız Seo uzmanı :

Eğitim almamış ve elinde Web ile alakalı bir belgesi bulunmayan, işe hiç bir şey bilmeden deneme-yanılma yöntemleriyle girmiş kişilerin 1 yıl sonra kendilerini seo uzmanı ilan edip site açmaları sizcede ilginç değil mi ?

Tecrübeli Seo Uzmanları :

Eğitim almamış ve elinde Web ile alakalı bir belgesi bulunmayan, Merakla ve İlgiyle araştırmalar yapıp kendini geliştirenler ise her zaman taktirimi kazanmış, hevesine ve merakına hayranlık duymama sebep olmuştur. Hatta kimileri, Eğitim ve diploma alanları bilgisiyle ikiye katlayacak kadar çok şey biliyordu. Hakkıyla bilenlere her zaman saygı vardır, ve daima olmalı…

Liseyi Bilişim Teknolojileri, Üniversiteyi İnsan kaynakları okuyan, İnsanı ve Bilgi teknolojilerini iyi tanıyan biri... Web tasarım, Seo, logo, kurumsal kimlik çalışmaları, insan psikolojisi ve daha fazlası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir