Cep Telefonu Kazığı ve bir elma ısırığı !

teknoloji

Bilinçli düşünen ve hakkını savunan her insanın zoruna giden bir durumu sizlerle paylaşmak istiyorum. Aslında bu durum tartışmaya bile %99 oranında kapalı bir konudur. Buraya cep telefonu kazığı hakkında ne yazarsam yazayım büyük bir kesimin desteğini göreceğimden eminim 🙂

Konuya ilk olarak bir alışveriş merkezinde, bir telefon satış danışmanı ile girdiğim diyalog ile başlamadan önce küçük bir şey anlatacağım.

Satış danışmanı bayan müşterinin yanında, bayanın eline aldığı her telefon hakkında dillere destan bir anlatımla dakikalarca sunum yapıyordu. Adeta kadına yürümüyor koşuyordu. Satış danışmanı telefonu satmak için elinden gelen tüm becerilerini gösterirken, bende uzaktan istemsizce onu izliyordum. Satış danışmanı bayan müşteriyle irtibatı keser kesmez yanına gidecektim. Bayan müşteri hiç bir şey almadan mağazadan çıktı. Kahramanımızın biraz morali bozulmuştu. Hem ürünü satamadı hemde hayalini kurduğu ortam gerçekleşmedi 🙂 Sıra bana gelmişti ve yanına gittim.

Teknolojiye uzak biriymiş gibi satış danışmanıyla sohbete başladım. Satış danışmanının verdiği cevaplar ise gerçekten trajikomikti…

Ben, Kolay gelsin, bu telefonun fiyatı neden bu kadar pahalı ? (2.200 TL)

S.d, (gülümsedi) Piyasaya öyle çıktı.

Ben, Nasıl yani anlamadım ?asdf #error

S.d, Geliş fiyatı üzerinden satıyoruz.

Ben, Tamam orasını anladım da bu kadar pahalı olmasını gerektirecek ne özelliği var ?

S.d, Piyasadan haberiniz yok galiba, bu özelliklere sahip telefonlar 2.500 TL den aşağı değil, bizde kampanya var sadece 3 günlük için sonra tekrar 2.500 TL olacak.

Ben, Yok yok yanlış anladınız, ben zaten özelliklerini sormuştum?

S.d, Almayacaksanız veya fiyat araştırması yapıyorsanız vaktimi harcamayın lütfen.

Ben, İşiniz zaten müşteriyle ilgilenmek, telefonları tanıtmak değil mi ? az önceki bayan müşteriye telefonları öve öve bitiremediniz, ben sorunca vaktinizi alıyorum öyle mi ?

S.d, Ne alakası var beyefendi o benim arkadaşımdı, (konu hemen değişti) Ayrıca o telefon pahalı geldiyse size şunu öneririm tüm ihtiyaçlarınıza cevap verecek bir cihazdır. (1200 TL değerinde bir telefon gösterdi)

Ben, Hayır hayır ben o cep telefonunun özelliklerini ve fiyatını merak ettiğimden soruyorum. Kartta kocaman yazıyla 2.200 TL ve altında 5 maddelik küçük yazılarla özellik açıklaması var. Kartın yarısını zaten fiyat etiketi kaplamış. 5 özellikli telefon 2.200 TL mi yani ?

S.d, O, seri bir telefondur ve yeni çıktığı için yeni özellikleri karta yazılır.

Ben, O zaman insan kazıklıyorsunuz, bunun adı modern kazığıdır. 5 özellik yeni diye 2.200 TL verip bunu mu alcaz ?

S.d, Almak zorunda değilsiniz.

Ben, Ben telefonlardan da insanlardan da teknolojidende çok iyi anlayan biriyim,  daha 1 sene olmadı 1.750 TL verip aldığım telefon şuan 800 TL değerinde ve şimdi 2.200 TL ye 5 özelliği yeni diye, benim şuan ki 800 TL değerinde ki telefonumun bir üst modelini satıyorsunuz !?

S.d, (beklemediği bir tepkiydi ve biraz şaşkınlıkla) Teknoloji çok hızlı ilerliyor bu bizim elimizde olan bişey değil beyefendi.

Ben, beni aydınlattığınız için teşekkür ederim, sizin ve bu markanın gözümde ki değeri sıfırın altında hadi şimdi kolay gelsin.

S.d,  !s’+%ds&asd&%+g#ERROR

O cep telefon markasını burada açıklamayacağım, reklamın iyisi kötüsü olmaz 🙂 ama tahmin edebiliyorsunuzdur çok satan bir android marka cep telefonu. Adamlar 3-4 ayda veya canları her sıkıldığında piyasaya yeni telefon çıkartıyor.

Tabi ki yeni bir cep telefonu aldığımda veya aldığımızda, durumun böyle olacağını bir çoğumuz biliyoruz.

Ben 2.200 TL değerinde ki o cep telefonunu alsam, fatura kesildiği andan itibaren o cep telefonunun fiyatı 1600-1800 TL arasında. İsterseniz kutuyu dahi açmayın onun fiyatı düştü bir kere 🙂  ve 2 sene sonra direk çöpe atabilirsiniz Çünkü artık güncelleme de gelmeyecektir. Şaka bir yana çöpe atmayın tabiki ama Satmayın, satıcıları sevindirmeyin. kullanmasanız bile zor durumda değilseniz paraya ihtiyacınız yoksa atın kenarda dursun.

Durum sadece cep telefonu için değil hemen hemen tüm elektronik ürünler için geçerlidir.

Şahsi fikrim olarak bu konularda söyleyeceğim şey, Diğer armutlara oranla, fiyatı pahalı olsada 4-5 yıl güncelleme yollayan ve her zaman piyasa değeri olan bir elma ısırığı olamazlar…

Liseyi Bilişim Teknolojileri, Üniversiteyi İnsan kaynakları okuyan, İnsanı ve Bilgi teknolojilerini iyi tanıyan biri... Web tasarım, Seo, logo, kurumsal kimlik çalışmaları, insan psikolojisi ve daha fazlası...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir