Bilgisayarım neden yavaş ?

yardım

Çevremde gördüklerimin ağızlarından genel olarak “bilgisayarım yavaşladı” “iki yumruk atsam düzelir mi” “noldu şimdi buna yaw” “iki satte anca giriyor” vb. şikayetleri duyuyorum 🙂

12-13 yıldır bilgisayar kullanıcısıyım hem benim hemde sizlerin başına gelmeyen kalmamıştır diye düşünüyorum 🙂 Hatta “şu makinenin dili olsa da konuşsa” dediğinizi duyar gibiyim. 🙂  Günümüz teknolojisi geliştikçe her elektronik alet eskir bu konuda hem fikir olduğumuzu düşünüyorum 🙂 nasıl ki insanlar yaşladıkça işlevsel hareketleri yavaşlar, işte bizim makinelerimizin tüm derdi de tabiki de bu değil 🙂 henüz saymadığım niceleri var.

Ama ! benim bilgisayarım daha 1 (2,3) senelik nasıl olur diyosanız. korkmayın 3-5 seneye oda kalmaz 🙂
Gelelim şimdi sıkıntımızın nerede ve neye bağlı olduğuna.

 • bilgisayarımızın ne kadar eski olduğu
 • gelmeyen güncellemeler
 • kullanılan işletim sistemi
 • sistemi yoran antivirüsler
 • sisteme bulaşmış virüsler
 • kayıt defteri hataları
 • arkaplanda çalışan programlar
 • harddisk,ram,bios sorunları
 • power,fan,ekran kartı sorunları

Bu maddeler halinde saydıklarımı bilgisayarı yavaşlatan başta gelen sebepler olarak niteleyebiliriz. Tabiki aklıma gelmeyen unuttuğum sebeplerde olabilir, ama bu saydıklarım bilgisayarınızı kesinlikle çöpe çevirebilir.

Bilgisayarınızı yavaşlatan bu problemlerin bir kaçından, yapacağınız bir kaç işlem ile kurtulmanız tabi ki mümkün olacaktır.

Bizzat kendiminde kullanmış olduğu yöntemleri sizler için sıralıyorum;

öncelikle aşağıdaki programları temin edin

 • microsoft fix it
 • combofix
 • jrt
 • adwcleaner

programlar hazırsa başlayalım 🙂

Öncelikle antivirüs programınız var ise lütfen kapatın aksi taktirde çakışma olabilir ve işleminiz yarım kalabilir. Arka planda çalışan bir uygulama olmadığına eminseniz, Combofix programını çalıştırıp beklemeye geçebilirsiniz.Bilgisayarınız kendini bir kaç defa kapatıp açabilir paniğe kapılmayın 🙂 Biraz zaman alabilir bir kahve yapın ve arkanıza yaslanıp kahvenizi keyifle yudumlayın 🙂

Combofix taramasını bitirip size neleri sildiği ve ne yaptığıyla alakalı bir rapor sunacaktır, muhtemelen ingilizce olacaktır, inceleyebilirsiniz.

Antivirüs programınızın kapalı olduğuna emin olun ve combofixle yarışan bir diğer programımızı Jrt yi çalıştırabilirsiniz.

sonrasında adwcleaner çalıştırın sizler için en iyi olanı yapsın. Aslında bu üçlü birbirlerini tamamlayan minik boyutlu arkadaşlar. Tabiki boyut değil işlevi önemli biliyorsunuz 🙂

sonrasında microsoft fix it programını çalıştırın ve eksiğinizi tamamlasın.

Bilgisayarınız bir nebzede olsa rahatlayacaktır. Eğer halâ düzelmediyse bilgisayarınız zaten hiç hızlı olmamış demektir. 🙂 Bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olan kişinin siz olduğunu unutmayın. Güzel bakarsanız iyi hizmet alırsınız. Yasaklanmış sitelere girerek, bilinmeyen uzantılardan program, müzik, resim indirirken, dikkatli olunuz, loading (yükleme esnasında) dikkatlice okuyunuz yanında eklenti olarak bir kaç program indirip yükleyen setuplar var.

sağlıcakla kalın takip edin 🙂

Liseyi Bilişim Teknolojileri, Üniversiteyi İnsan kaynakları okuyan, İnsanı ve Bilgi teknolojilerini iyi tanıyan biri... Web tasarım, Seo, logo, kurumsal kimlik çalışmaları, insan psikolojisi ve daha fazlası...

1 Comment to Bilgisayarım neden yavaş ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir